Bezdrátové připojení Bluetooth patří k nejpoužívanějším signálům. Díky různým revizím a upgradům je jeho připojení důvěryhodné. Bohužel tento přenos dat není vhodný všude. Zajímá vás, proč není tento typ přenosu dat vhodný na všechno?
Proč je tak pomalý?
Bluetooth je jedním ze základních způsobů, jak přenášet data. Jeho původní využití však nebylo určené pro přenos internetových dat vzduchem. Základní rychlost přenosu dat přes Bluetooth je nic moc, v základní verzi přenáší data rychlostí 1 Mbps (BR). Rozšířená přenosová rychlost (EDR) Bluetooth 2 se pohybuje mezi 2–3 Mbps. Nejlépe na tom je Bluetooth 3 s vysokorychlostní (HS) datovou rychlostí až 24 Mbps. Poslední možnost už přenáší dostatečnou rychlost, v porovnání s Wi-Fi signálem je však naprosto pozadu, jak si stojí Wi-Fi přenos?
- IEEE 802.11a/g: 54 Mb/s
- IEEE 802.11b: 11 Mbps
- IEEE 802.11n: 600 Mbps
- IEEE 802.11ac: 1 400 Mbps
- IEEE 802.11ax: 12 000 Mbps
Zde vidíte znatelný rozdíl, navíc tento přenos má i nižší latenci (odezvu), takže můžete už hrát hry online v daleko lepší kvalitě.
Srovnání tetheringu
Wi-Fi i Bluetooth používají stejné aplikace pro přenos souborů. Původně bylo Wi-Fi zamýšleno jako náhrada za vysokorychlostní kabelové připojení. Bluetooth byl určen pro přenosná zařízení a jejich aplikace. Jedná se o náhradu za kabelové příslušenství, takže přenosová rychlost 2–3 Mb/s je naprosto v pořádku, co se týče poslechu hudby. Wi-Fi poskytuje asymetrické připojení, takže se k němu může přes přístupový bod připojit více zařízení. Bluetooth poskytuje pouze symetrické, takže mohou komunikovat maximálně dvě zařízení současně.
V rámci bezpečnosti vede USB tethering, poté Wi-Fi. Jediné, v čem je lepší Bluetooth, to je spotřeba energie, která je daleko nižší než u Wi-Fi.
Kdy zvolit Bluetooth tethering?
Bluetooth tethering by mělo být opravdu až poslední volbou nebo v případě, že chcete šetřit baterii. Jeho použití v rámci přenosu dat je naprosto zbytečné, když máte možnosti Wi-Fi nebo USB tetheringu.
Zdroj: https://www.iotforall.com/bluetooth-vs-wifi