Při výběru kabelu USB hraje roli několik důležitých parametrů

Nákup USB kabelu bývala dříve jednoduchá záležitost. S příchodem nových typů se výběr správného kabelu poněkud zkomplikoval. Proto je potřeba při výběru správného USB kabelu zachovat chladnou hlavu a v poklidu jej vyhledat nejlépe z pohodlí domova, kdy nejste pod tlakem, nebo se obrátit na odborníka v obchodě. Jaké parametry patří mezi nejdůležitější?

Typ kabelu a konektor

Nejdůležitějším parametrem pro začátek výběru správného USB kabelu je typ kabelu a konektor. Kabely USB se dodávají v různých tvarech a velikostech, například USB-A, USB-B, USB-C nebo micro USB. Veškerá nová zařízení jsou vybavena USB-C, takže neprohloupíte nákupem právě tohoto typu. Porty USB-A/B se používají rovněž, ale jejich popularita klesá.

Mohlo by vás zajímat:  Kryptoměny nabízí zajímavou investici, zároveň stále nesou riziko odcizení a pádu

Verze USB

Technologie USB byla poprvé uvedena na konci 90. let. Poslední verze byla vydána v roce 2019. V dnešní době tak můžeme vidět USB 2.0, USB 3.0 a USB4. Verze USB značí rychlost přenosu dat, nikoliv kompatibilitu s jednotlivými typy USB kabelů. Nejnovější verze tedy poskytují jak nejvyšší rychlost, tak i lepší výkon. Barevné kódy a loga se používají především k rozlišení mezi generacemi USB a různými funkcemi v zařízeních USB. Novější porty se tedy vyznačují modrou barvou a zkratkou SS, která znamená SuperSpeed.

Mohlo by vás zajímat:  Používání Android telefonu už nikdy nebude jako dřív. Tyhle aplikace vám nesmí chybět
Zdroj obrázku: Freepik

Rychlost přenosu dat

Další důležitý parametr je rychlost přenosu dat. Byla by hloupost kupovat méně výkonný USB kabel, když potřebujete velmi často přenášet soubory větších velikostí. Standard USB4 je nejrychlejší dostupnou verzí a dokáže vyprodukovat rychlost až 120 Gbps. Samozřejmě je tato rychlost možná zbytečná, ale USB 3.x by měl být základem pro dnešní dobu.

Další důležité parametry

První tři důležité parametry máme za sebou. Co dále se vyplatí ještě sledovat za parametry při výběru USB kabelu?

  • USB napájení a alternativní režimy,
  • délka kabelu,
  • cena a dostupnost,
  • kvalita sestavení,
  • certifikace a hodnocení.
Zdroj: https://syllucid.com/blogs/news/ultimate-guide-to-buying-a-usb-cable