Používání helem při cyklistice rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory. Statistika ale mluví jasně

Používání helem při cyklistice rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory. Statistika ale mluví jasně

Ať už patříte k cyklistům, nebo ne, určitě vnímáte rozdělení společnosti na dva tábory, co se týče nošení helmy během jízdy na kole. Důvody jsou různé, proč někteří cyklisté nosí helmu, anebo ne. V poslední době se ale čím dál tím více lidí shoduje v nošení helem právě z důvodu bezpečnosti. A pozor, nejedná se pouze o cyklisty, ale jsou i další dopravní prostředky, jako elektrická koloběžka či segway, nebo sporty, jako skateboarding nebo inline bruslení.

Proč lidé nenosí helmu?

Ačkoliv některé důvody vypadají zvláštně, jsou podloženy fakty. Na základě studií bylo zjištěno, že lidé nosící helmy během cyklistiky více riskují a samotná helma jim nepomůže zachránit život v případě vážné nehody, kdežto lidé bez helmy jsou si vědomi nebezpečí a více vnímají okolí. Jaké jsou další důvody?

  • Nevkusně vypadající design helmy.
  • Helma rozcuchává vlasy, brání nosit pokrývku hlavy (kšiltovka, klobouk a další).
  • Nepohodlnost při nošení.
Mohlo by vás zajímat:  Fascinující podobnost mezi lidským mozkem a vesmírem: pro síť neuronů i galaxie platí stejné zákony

Patříte mezi cyklisty nenosící helmu, nebo ne?

Zdroj obrázku: Freepik

Proč lidé nosí helmu

Na základě studií bylo zjištěno, že samotný vzhled přileb a poničení účesu stojí za negativní postoj nošení helem dětí během jízdy na kole. Přitom studie potvrdily až 85% pravděpodobnost snížení poranění mozku během nehody.

Jaké jsou ale naopak důvody, proč lidé nosí helmu?

  • Vyšší viditelnost, kdy se zlepší zorné pole.
  • Ochrana před povětrnostními vlivy.
  • Až skoro 50 % nehod cyklistů zasáhne hlavu a nošení helmy sníží riziko poranění hlavy až o 88 %.
  • Celkově pocit bezpečí a vzor pro děti a mládež.
Mohlo by vás zajímat:  The Last of Us je seriálovým hitem letošního roku. I jiné adaptace stojí za zhlédnutí

Další zajímavosti

Nejčastěji může za úmrtí cyklisty poranění hlavy vinou absence nošení helmy. Přitom hodně lidí vypadá opravdu dobře, i když mají na sobě helmu. Pokud dítě nedovršilo osmnácti let, tak je povinné nosit cyklistickou přilbu, za což jsou zodpovědní především rodiče. Nakonec si sami položte otázku: stálo vám to za to?

Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, nezapomínejte, že i když budete sebevíc dbát na bezpečnost, vždycky záleží i na ostatních účastnících dopravy. Je čistě na vás, zda budete nosit ochranu hlavy, nebo ne. Ať už jezdíte krátké vzdálenosti, nebo delší, pořád existuje šance na možnou nehodu.

Zdroj: https://goodordering.com/blogs/blog/the-pros-and-cons-of-wearing-a-helmet