Pokud víte, jak to ve světě kryptoměn funguje, pak si můžete přijít při troše štěstí a zkušeností k nemalým penězům. Ovšem je třeba si rozhodně dávat pozor, protože podvodníka zde najdeme na každém rohu. Podívejte se spolu s námi, na co vše je potřeba dát si pozor.
Před každým investováním se zaměřte hned na několik bodů
- Než budete investovat, sami si prozkoumejte terén. Obzvláště pokud vypadá investice více než podezřele a slibuje vám zbohatnutí přes jedinou noc.
- Nevěřte nikomu kromě sebe. To, že danou měnu propagují politici, celebrity nebo jiné slavné osobnosti, nic neznamená. Mohou být pouze zaplacení za propagaci.
- Pokud vás při investování někdo požádá o přístup do vaší krypto peněženky, pak utíkejte, dokud to jde. Jedná se tak téměř jistě o podvod.
- Pro všechny burzy a obchody s kryptoměnami používejte dvoufázové ověřování. Pokud to v dané situaci není možné, pokuste se najít službu, která tuto možnost nabízí.
- Vždy si zkontrolujte URL adres, kam se chystáte. Mohli byste se stát obětí phishingového podvodu. Občas stačí, když se v doméně změní jednička za písmeno „I“ nebo číslice nula za písmeno „o“ a lehce podvod přehlédnete.
- Pokud po vás chtějí před investováním zaplatit jakýkoliv poplatek, pak rychle vycouvejte. Toto totiž není obvyklé jednání.
Co dělat, pokud se s podvodem setkáte?
Když už se s nějakým podvodem setkáte, pak můžete dělat dvě věci. Buďto jej můžete prostě ignorovat, nebo nahlásit na příslušných místech. Místa, která se krypto podvodům věnují, jsou FTC, Commodity Futures Trading Commission nebo Securities and Exchange Commission. Dále je dobré podvod nahlásit rovnou i na platformě, kde se odehrál. Pokud tedy vidíte podvodníka šířit nepravdy na Twitteru, Facebooku, Instagramu, pak je nahlaste. Můžete tak zachránit někoho, kdo by se mohl napálit.
Zdroj: https://www.kaspersky.com/resource-center/definitions/cryptocurrency-scams