Nová technologie dokáže uchovat játra i několik dní. Víc pacientů dostane šanci na život

Nová technologie dokáže uchovat játra i několik dní. Víc pacientů dostane šanci na život

Testuje se nová technika pro skladování jater, která jsou určena pro transplantaci. Nová technologie napodobuje lidské tělo a játra jsou do stroje vložena na několik dní. Výborné na tom je to, že se zde játra dají uchovávat déle, než bylo doposud zvykem. Je tedy vysoce pravděpodobné, že se dostane pomoci většímu počtu pacientů.

V nemocnici v Curychu otestoval univerzitní tým poprvé tento nový přístroj, který vytváří podmínky prakticky totožné s lidským tělem. Má i podobné úrovně tlaku a teploty, proto se jim zde daří poměrně dobře. Dokonce je díky tomuto přístroji možné vyléčit nemocná játra. Tedy játra, která by už jinak nebyla vhodná pro transplantaci, mohou ještě někomu zachránit život.

Mohlo by vás zajímat:  Bernard Fest letos vyvrcholí koncertem skupiny Kabát

Jediné transplantační centrum, které mohlo játra použít

Játra, která byla do přístroje vložena, patřila třicetileté ženě a všechna ostatní transplantační centra játra od této ženy odmítla. Jelikož nikde jinde nebyli schopni provést testy, zda budou játra v pořádku. A právě díky tomuto přístroji mohla játra někomu pomoci. Všude jinde by byla zamítnuta jako nevhodná a věřte tomu nebo ne, takových jater je jenom v Americe okolo sedmdesáti procent.

Zdroj obrázku: Freepik

Namísto 12 hodin vydrží játra klidně několik dní

Normálně to chodí tak, že dárci jsou játra odebrána a uložena na ledu. Jenže takhle vydrží maximálně dvanáct hodin a poté už začíná chlad zabíjet jaterní buňky, což by opět snížilo šanci, že se transplantace povede. Teď máme ale nově opravdu silný nástroj, který dokáže z pouhých dvanácti hodin udělat klidně několik dní. Rozhodně je jisté, že díky této novince dokážou pomoci mnohem většímu počtu pacientů.

Mohlo by vás zajímat:  WhatsApp, Facebook a Instagram, co je bude v blízké budoucnosti spojovat?

Je až neuvěřitelné, jak jde doba neustále kupředu a opět správným směrem. Snad se díky tomuto kousku techniky podaří zachránit co nejvíce lidských životů.

Zdroj: https://www.newsweek.com/doctors-take-out-patients-damaged-liver-transplant-it-back-after-treating-it-1713686