Nová generace baterií do elektromobilů slibuje větší dojezd i životnost

Počet elektromobilů na českých silnicích stále stoupá a roste také zájem lidí o jejich nákup. I když tato ekologická vozidla mají před sebou ještě dlouhou cestu, než plně nahradí vozy se spalovacími motory, stále mají několik významných nedostatků. Jedním z nich je problém s baterií. Většina současných baterií nedokáže zajistit dostatečný dojezd přesahující pět až šest set kilometrů a jejich životnost se zkracuje s každým nabitím, podobně jako je tomu u mobilních telefonů. Z tohoto důvodu výrobci nabízejí záruku.

Mohlo by vás zajímat:  Převoz kol autem nemusí odpovídat platným předpisům

Na co si dát pozor

Podmínky záruky se však podobně jako u jiných výrobků často skládají z rozsáhlého a komplikovaného textu. Dvě klíčové informace, které byste měli sledovat, jsou délka záruky a údaje o kapacitě baterie. Doba záruky je stanovena zákonem na dva roky, ale výrobci často nabízejí delší záruční lhůty. Druhým kritériem je kapacita baterie, která určuje, jak velká degradace musí nastat, aby zákazník měl nárok na bezplatnou výměnu.

Zdroj obrázku: Freepik

Ztráta kapacity baterie

Akumulátor postupem času ztrácí kapacitu, a to bez ohledu na to, jak je využíván. Během dvou let se kapacita baterie elektromobilu může sama od sebe snížit až o deset procent. Kromě toho opotřebení baterie způsobuje i samotné používání, tedy opakované vybíjení a nabíjení. Pokud výrobce slibuje výměnu až po dosažení poloviny původní kapacity baterie, je nepravděpodobné, že by se zákazník v rámci několikaleté záruky takové výměny dočkal. A právě toho jsou si výrobci moc dobře vědomi.

Mohlo by vás zajímat:  Za spuštěnou klimatizaci v autě může policie udělit pokutu

Čekání na nové generace

Výrobci i řidiči tak vyhlížejí představení nové generace baterií, které by měly být odolnější vůči degradaci a mít vyšší kapacitu, což by samozřejmě prodloužilo dojezd elektromobilů. Současně se očekává i zrychlení dobíjení. První tyto pokročilé baterie by měly být k dispozici na trhu za několik let a v průběhu další dekády se očekává příchod ještě pokročilejších generací baterií.

Zdroj: https://www.greencars.com/greencars-101/the-future-of-ev-batteries