Při jízdě v noci je důležité upravit interiérové osvětlení vozu

I když je noční řízení často považováno za bezpečnější než jízda ve špičce, je třeba být opatrný. Jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje bezpečnost nočního řízení, je nastavení světel v interiéru vozu. Řada řidičů však tuto skutečnost přehlíží, a tím vystavuje sebe i ostatní účastníky silničního provozu zbytečnému riziku.

Někteří světla vůbec neřeší

Moderní auta mají sofistikované systémy, které umožňují automatickou regulaci osvětlení interiéru podle okolních podmínek. Avšak ne každý má takové auto a mnozí řidiči tak stále nemají správně nastavená světla. To může mít fatální následky, zejména pokud oslňujeme ostatní účastníky silničního provozu nebo si sami ztěžujeme viditelnost.

Zdrojů světla je více

Během jízdy ve dne si mnozí z nás neuvědomují, kolik zdrojů světla vlastně v interiéru vozu je. Může být zapnuto osvětlení, které nepostřehneme, ale i jiné zdroje světla, jako jsou infotainmentové obrazovky, podsvícení přístrojové desky a tlačítek nebo designové podsvícení interiéru. S narůstající popularitou digitálních přístrojových desek je zdrojů světla v autech čím dál tím více. Všechny tyto zdroje světla mohou výrazně ovlivnit viditelnost v noci a měly by být řádně nastaveny.

Mohlo by vás zajímat:  Investice do levného auta se málokdy skutečně vyplatí
Zdroj obrázku: Freepik

Jak to správně řešit?

S rostoucí tmou a horší viditelností je klíčové, aby řidiči upravili světla v interiéru vozu. Základem je správné nastavení jasu, které by mělo ztlumit osvětlení přístrojové desky, infotainmentového systému i tlačítek. V případě, že v interiéru auta běží další osvětlení, je nutné jej zhasnout. To všechno proto, že výrazné světlo v interiéru může řidiče značně oslňovat a způsobit mu horší výhled z vozu, což v konečném důsledku zvyšuje riziko nehod.

Oslnění může také vést k přehlédnutí ostatních účastníků silničního provozu, jako jsou chodci či cyklisté, kteří se mohou nacházet v blízkosti vozidla a nemusí být vždy řádně osvětlení. Proto je důležité přizpůsobit světla v interiéru auta podmínkám na silnici, aby byla zajištěna maximální bezpečnost a minimalizovalo se riziko nehody.

Zdroj: https://www.driverknowledgetests.com/resources/should-you-drive-with-your-cars-inside-light-on/