Při jízdě v noci je důležité upravit interiérové osvětlení vozu

I když je noční řízení často považováno za bezpečnější než jízda ve špičce, je třeba být opatrný. Jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje bezpečnost nočního řízení, je nastavení světel v interiéru vozu. Řada řidičů však tuto skutečnost přehlíží, a tím vystavuje sebe i ostatní účastníky silničního provozu zbytečnému riziku.

Někteří světla vůbec neřeší

Moderní auta mají sofistikované systémy, které umožňují automatickou regulaci osvětlení interiéru podle okolních podmínek. Avšak ne každý má takové auto a mnozí řidiči tak stále nemají správně nastavená světla. To může mít fatální následky, zejména pokud oslňujeme ostatní účastníky silničního provozu nebo si sami ztěžujeme viditelnost.

Mohlo by vás zajímat:  Ušetřit palivo pomůže především správný styl jízdy. Pět jednoduchých pravidel může dodržet každý

Zdrojů světla je více

Během jízdy ve dne si mnozí z nás neuvědomují, kolik zdrojů světla vlastně v interiéru vozu je. Může být zapnuto osvětlení, které nepostřehneme, ale i jiné zdroje světla, jako jsou infotainmentové obrazovky, podsvícení přístrojové desky a tlačítek nebo designové podsvícení interiéru. S narůstající popularitou digitálních přístrojových desek je zdrojů světla v autech čím dál tím více. Všechny tyto zdroje světla mohou výrazně ovlivnit viditelnost v noci a měly by být řádně nastaveny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak to správně řešit?

S rostoucí tmou a horší viditelností je klíčové, aby řidiči upravili světla v interiéru vozu. Základem je správné nastavení jasu, které by mělo ztlumit osvětlení přístrojové desky, infotainmentového systému i tlačítek. V případě, že v interiéru auta běží další osvětlení, je nutné jej zhasnout. To všechno proto, že výrazné světlo v interiéru může řidiče značně oslňovat a způsobit mu horší výhled z vozu, což v konečném důsledku zvyšuje riziko nehod.

Mohlo by vás zajímat:  „Klidně si bouchněte, já stojím správně,“ argumentoval jsem řidiči, kterého jsem záměrně zablokoval

Oslnění může také vést k přehlédnutí ostatních účastníků silničního provozu, jako jsou chodci či cyklisté, kteří se mohou nacházet v blízkosti vozidla a nemusí být vždy řádně osvětlení. Proto je důležité přizpůsobit světla v interiéru auta podmínkám na silnici, aby byla zajištěna maximální bezpečnost a minimalizovalo se riziko nehody.

Zdroj: https://www.driverknowledgetests.com/resources/should-you-drive-with-your-cars-inside-light-on/