Někteří uklízí baterie zásadně do lednice. Tento bizarní nápad má jednoduchý důvod

Někteří uklízí baterie zásadně do lednice. Tento bizarní nápad má jednoduchý důvod

Někteří lidé tvrdí, že baterie vydrží mnohem déle, pokud se skladují v lednici. Jde o poměrně zvláštní radu, ale mnoho lidí to doopravdy dělá a věří tomu. Nejlepší bude podívat se na fakta a nevěřit všem mýtům, které běžně kolují. Některé z nich jsou pravda možná z poloviny, ale rozhodně nepředstavují plnou pravdu.

Baterie v lednici vydrží déle. Je to pravda?

Faktem je, že se toto tvrzení zakládá částečně na pravdě. Mnohem důležitější je ale skutečnost, že byste to neměli dělat. V první řadě se podívejme na to, jak fungují klasické AA nebo AAA baterie. Baterie uvolňují energii v důsledku chemické reakce mezi dvěma nebo více sloučeninami, které jsou uvnitř jejich obalu. Elektrony proudí z jednoho konce na druhý přes jakékoli zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Snížit účty za energie pomůže několik změn v domácnosti

Jakmile baterie odpojíte, mohou tyto neviditelné elektrony uniknout z obalu a vyčerpat svou kapacitu procesem, který se nazývá „samovybíjení“. Podle mnoha lidí můžete tento proces zpomalit, když je vložíte do lednice. Díky tomu by se měla zpomalit chemická reakce, takže by měly baterie logicky vydržet mnohem déle.

Zdroj obrázku: Freepik

Měli byste dávat baterie do lednice?

Podle odborníků je jednoznačnou odpovědí ne. Důvod je poměrně jednoduchý. Nedoporučují to samotní výrobci baterií. Podle nich je nejlepší, když budete baterie skladovat v čistém, suchém prostředí při pokojové teplotě. Při správném skladování přijdete asi o 3 % energie za rok. Jednorázové lithiové baterie ztrácejí ještě méně.

Mohlo by vás zajímat:  Experiment s jadernou fúzí slibuje řešení pro klimatické změny. Vyžaduje však čas, který nemáme

Co podle výrobců znamená „pokojová teplota“?

Teplota má velký vliv na životnost baterie. Podle výrobců byste ji měli nechávat při pokojové teplotě, takže rozhodně nepatří do lednice. Co je ale podle nich tato pokojová teplota? Obecně to znamená teplotu 20–25 stupňů. Váš dům může být mnohem teplejší, protože ve skříni bude vyšší teplota, což může baterie vybít dvakrát až čtyřikrát rychleji.

Zdroj: https://eu.usatoday.com/story/money/columnist/2019/11/06/storing-batteries-refrigerator-myth-versus-fact/4062734002/