I bez klimatizace se dá léto doma přežít. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel

I bez klimatizace se dá léto doma přežít. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel

Nezáleží na tom, jestli právě vypadl proud, nebo se snažíte ušetřit peníze za energie a nemáte doma nebo v práci klimatizaci. Během parných dnů v létě se můžete zchladit i bez speciálního zařízení, kterým populární moderní klimatizace bezesporu je Přehřátí je v horkém počasí velmi nebezpečné, a to hlavně pro malé děti a seniory. Můžete se mu vyhnout díky jednoduchým trikům, na které byste nikdy neměli zapomínat.

Využijte sílu vody

Prvním a základním způsobem, jak se v létě zchladit, je hydratace. Na teplotě vody přitom nezáleží, protože si ji tělo stejně zahřeje. Nemusíte proto rychle shánět vychlazenou vodu z lednice. Postačí vám jen sklenice a vodovodní kohoutek. Tělo se přirozeně ochlazuje pocením, ale na to potřebuje mít organismus dostatek vody. Proto mu ho musíte dodat.

Mohlo by vás zajímat:  Na tahle místa telefon nikdy nedávejte. Riskujete své zdraví i požár

Vodu ale můžete využít i jinak. Dejte si studenou sprchu nebo koupel. To vás ochladí zaručeně. Stejně tak můžete samozřejmě navštívit bazén, rybník, řeku nebo přírodní koupaliště. U dětí postupujte opatrně, abyste jim nezpůsobili teplotní šok. Látku namočenou do studené vody nebo sáčky s ledem vás také příjemně ochladí. Položte je na krk nebo zápěstí a bude vám ihned lépe.

Zdroj obrázku: Freepik

Oděvy a ložní prádlo jsou také důležité

Nezáleží na tom, jestli zrovna vybíráte oblečení na den, pyžamo, nebo své ložní prádlo. V každém případě by se mělo jednat o přírodní a dobře prodyšné látky, ve kterých vám nebude zbytečně horko. Doporučují se také světlé barvy, které nepřitahují tolik sluneční paprsky. Látky můžete využít také v podobě závěsů (nebo použijte žaluzie) a zamezte slunci přístup do vašeho bytu.

Mohlo by vás zajímat:  Probuzení uprostřed noci může převrátit spánek vzhůru nohama. Příčin přitom může být několik

Jednoduché činnosti, které vám hodně pomohou

Kromě zatažení závěsů byste také měli vyvětrat jen brzy ráno a nechat okna otevřená přes noc. Do bytu přijde chladnější vzduch a udrží se tam minimálně polovinu dne. Vaření si vždy naplánujte na ráno (pokud je to možné) a využívejte pomalý hrnec. Trouba i sporák šíří horko po celém domě nebo bytě. Při vaření se budete zaručeně cítit jako v sauně, ale pomalý hrnec udrží teplo uvnitř. Vařit můžete také venku na grilu, abyste udrželi teplo mimo svůj domov.

Zdroj: https://edition.cnn.com/2022/07/18/health/how-to-stay-cool-without-air-conditioning-wellness/index.html