Největší fotovoltaická farma v Polsku je připravena k provozu

Fotovoltaická farma, která stojí v Polsku, je připravena zařadit se do provozu. Je to jeden z projektů, který se realizuje v rámci programu Čisté Polsko. Polské energetické sítě dodávají zelenou energii ze slunce. Proto se spouští solární farma, která má výkon 70 MW.

Farma chce docílit kapacity až 1 000 MW

Toto zařízení je největší investicí, ale kapacitu má pouze 3,7 MW. Nachází se nedaleko Toruni, a instalace trvala dlouhých 180 dní. Je to ale jen začátek investic, protože farma má cílovou kapacitu až 1 000 MW. Je to největší solární farma v Polsku, která byla postavena na ploše 100 hektarů. Dříve byl v obci Brudzew funkční hnědouhelný důl, ale obě společnosti se rozhodly postavit na tomto místě farmu, která umožní získávat čistou energii pouze ze slunce a produkovat ji dále.

Solární energie je velmi úzce spjata s přírodou, a proto se společnosti rozhodly právě pro tento typ energie. Vyrobená energie bude převedena do energetické sítě a čistá energie pak může proudit přímo do domácností. Solární farma stála 189 milionů PLN. V současné době se z obnovitelných zdrojů získává přes 14 GW. Je to velký nárůst, zhruba o 33 procent.

Vytvoří se nejen energie, ale také nová pracovní místa

Kromě ekologické investice se vytvoří také nová pracovní místa pro ty, kteří se dříve podíleli na těžbě uhlí v povrchových dolech. Díky tomu budou moc obyvatelé normálně pracovat, navíc se budou podílet na změnách, které budou probíhat. A změny budou postupovat stále rychleji. Prezident skupiny Polsat Plus Mirosław Błaszczyk prozradil, že smlouva na nákup zelené energie ze společnosti ZE PAK zapadne do environmentální politiky.

Podle jeho slov se jedná o aktivitu zaměřenou na zvýšení úrovně spokojenosti jak jejich zákazníků i zaměstnanců, tak celého prostředí. Tyto investice tak nejsou jediné v dohledné době. Společnost se chystá spolupracovat s čínským partnerem a společně vybudovat fotovoltaickou farmu s výkonem až 600 MW. Bude se jednat o největší instalaci ve střední Evropě.

Zdroj: https://www.photomate.eu/esoleo-will-build-the-largest-solar-farm-in-poland/