Největší fotovoltaická farma v Polsku je připravena k provozu

Fotovoltaická farma, která stojí v Polsku, je připravena zařadit se do provozu. Je to jeden z projektů, který se realizuje v rámci programu Čisté Polsko. Polské energetické sítě dodávají zelenou energii ze slunce. Proto se spouští solární farma, která má výkon 70 MW.

Farma chce docílit kapacity až 1 000 MW

Toto zařízení je největší investicí, ale kapacitu má pouze 3,7 MW. Nachází se nedaleko Toruni, a instalace trvala dlouhých 180 dní. Je to ale jen začátek investic, protože farma má cílovou kapacitu až 1 000 MW. Je to největší solární farma v Polsku, která byla postavena na ploše 100 hektarů. Dříve byl v obci Brudzew funkční hnědouhelný důl, ale obě společnosti se rozhodly postavit na tomto místě farmu, která umožní získávat čistou energii pouze ze slunce a produkovat ji dále.

Mohlo by vás zajímat:  YouTube Vanced končí. Přehrávání videí bez reklam už půjde jenom za peníze

Solární energie je velmi úzce spjata s přírodou, a proto se společnosti rozhodly právě pro tento typ energie. Vyrobená energie bude převedena do energetické sítě a čistá energie pak může proudit přímo do domácností. Solární farma stála 189 milionů PLN. V současné době se z obnovitelných zdrojů získává přes 14 GW. Je to velký nárůst, zhruba o 33 procent.

Vytvoří se nejen energie, ale také nová pracovní místa

Kromě ekologické investice se vytvoří také nová pracovní místa pro ty, kteří se dříve podíleli na těžbě uhlí v povrchových dolech. Díky tomu budou moc obyvatelé normálně pracovat, navíc se budou podílet na změnách, které budou probíhat. A změny budou postupovat stále rychleji. Prezident skupiny Polsat Plus Mirosław Błaszczyk prozradil, že smlouva na nákup zelené energie ze společnosti ZE PAK zapadne do environmentální politiky.

Mohlo by vás zajímat:  Zákaz kryptoměn v Indii je stále ve hře. Prozatím vláda zpoplatnila jejich používání

Podle jeho slov se jedná o aktivitu zaměřenou na zvýšení úrovně spokojenosti jak jejich zákazníků i zaměstnanců, tak celého prostředí. Tyto investice tak nejsou jediné v dohledné době. Společnost se chystá spolupracovat s čínským partnerem a společně vybudovat fotovoltaickou farmu s výkonem až 600 MW. Bude se jednat o největší instalaci ve střední Evropě.

Zdroj: https://www.photomate.eu/esoleo-will-build-the-largest-solar-farm-in-poland/