Největší phishingové útoky, které se zapsaly do historie

Počet phishingových útoků za poslední dobu rapidně stoupl. Může za to i zlepšující se umělá inteligence, která poskytuje útočníkům kvalitnější a rychlejší text než kdy předtím. Phishingový útok probíhá prostřednictvím e-mailu, zprávy nebo telefonního hovoru. Své oběti nutí klikat na nebezpečné odkazy, škodlivé přílohy nebo podvodné webové stránky a chtějí donutit oběti sdílet svá osobní data. Útočníci necílí pouze na jednotlivce, ale také na korporace a velké společnosti. Důkazem jsou některé z historických útoků.

Facebook a Google

Facebook patří k největším sociálním sítím na světě a společnost Google je základním stavebním kamenem internetových vyhledávačů. Mezi lety 2013 až 2015 byly obě velmoci napadeny hackery. Litevský hacker Evaldas Rimasauskas založil fiktivní společnost vydávající se za Quant Computer (výrobce počítačů se sídlem v Tchaj-wanu), jenž spolupracuje s Facebookem a Googlem. Útočník si otevřel několik bankovních účtů pro praní špinavých peněz v různých zemích se stejným názvem společnosti. Evaldas posílal faktury zaměstnancům, díky čemuž si přišel na slušný balík peněz. Nakonec byl zatčen a nucen zaplatit 49,7 milionu dolarů.

Mohlo by vás zajímat:  „Pouze sto kilometrů v autě a spotřebič stojí polovinu,“ překvapilo Věru při nákupu v obchodu s nábytkem
Zdroj obrázku: Freepik

Sony Pictures

Společnost Sony zažila rovněž hackerský útok prostřednictvím phishingu. Útok provedla hackerská skupina Guardians of Peace. Obětem poslali e-mail, kde je vyzvali, aby ověřili své Apple ID kvůli podezřelému chování. Tyto e-maily obsahovaly odkazy na phishingové stránky založené za účelem odcizení dat. O měsíc později hackeři prolomili Microsoft System Center Configuration Manager, což jim umožnilo nainstalovat uživatelům malware a získat tak soukromá data. Kyberzločinci získali 4 filmy a důvěryhodné informace. Škody se odhadují přes 100 milionů dolarů.

Mohlo by vás zajímat:  Vzít telefon s sebou na pláž nemusí skončit dobře. Zařízení je třeba chránit hned třikrát

Crelan Bank

Dalším terčem se stala belgická banka Crelan, která přišla o 75,8 milionu dolarů. Pachatel se vydával za ředitele firmy a požadoval schválení převodové částky na účet. Útok sice byl nahlášený během interního auditu, ale pachatelé nebyli nikdy dopadeni.

Zdroj: https://www.graphus.ai/blog/worst-phishing-attacks-in-history/