Napadnutí psem může skončit ošklivě. Vyvarujte se riskantního chování a držte se zpátky

Napadnutí psem může skončit ošklivě. Vyvarujte se riskantního chování a držte se zpátky

Napadení člověkem nebo zvířetem je vždy nepříjemným zážitkem. Okamžikem hrůzy se může stát moment, kdy narazíte na agresivního psa. Velice snadno se můžete přistihnout, jak vás zachvátí panika. Jaké jsou tři základní prvky, které mohou vést k vyprovokování psa?

  • Panika,
  • prudké pohyby,
  • oční kontakt.

Kontakt s takovým psem může vést až k pokousání. Nejvhodnějším nápadem je prevence. Nejzranitelnějšími bývají děti, a to zejména mezi pátým a devátým rokem.

Co je důvodem útoku

Útok psa není založený pouze na tom, že by sám chtěl. Motivem bývá převážně strach. Pokud se pes cítí nekomfortně, až v ohrožení, může reagovat kousnutím, což je vyústěním obrany. Psi jsou zásadně teritoriální zvířata, která instinktivně brání své území. Reagují takovým způsobem, když jsou v ohrožení nejenom oni samotní, ale také jejich hračky, potrava nebo mláďata. Může se jednat i o útok z překvapení.

Mohlo by vás zajímat:  Tři možnosti vyhledávání podle obrázku: Google, Pinterest a PicTriev

Pro bezpečné přiblížení se ke psovi se nejdřív zeptejte samotného majitele psa. Můžete začít tím, že natáhnete dlaň k zemi a počkáte, až přijde pes a očichá si ji. Při sklonění hlavy psa můžete pokračovat hlazením po hlavě, za ušima či na hřbetu. Rozhodně se vyvarujte hlazení na ocasu, břichu či tlapkách.

Zdroj obrázku: Freepik

Cesta ke konfliktu

Jak snadno vyprovokovat psa? Rozhodně nedoporučujeme, abyste sprintovali k cizímu psovi a dívali se mu do očí a smáli se. Odhalení zubů vezme pes jako výzvu k boji. Pokud ho chcete překvapit, můžete se připlížit zezadu. Pes okamžitě spustí obranný mechanismus. Začne vrčet, štěkat a cenit zuby.

Útok psa

Když už vás napadl pes, nestahujte se, dejte mezi vás a psa nějaký předmět, odvetný útok vše zhorší. Ránu omyjte vodou a pořádně vydezinfikujte. V případě jakéhokoliv podezřelého otoku a bolesti vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Jakékoliv napadení psem, bez předchozí provokace, nahlaste úřadům, zřejmě nebudete první ani poslední obětí.

Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/what-you-should-do-if-you-encounter-an-aggressive-dog-and-other-dog-safety-tips-22481