Vyvarujte se zbytečných chyb, které vedou k selhání nebo zničení základní desky

Počítače se staly součástí našich životů. Najdeme je nejen v každé firmě, ale také v každé domácnosti. Nemusíme tady vypisovat, co vše s počítačem můžeme dělat. Důležité je, co se skrývá uvnitř počítačové skříně nebo pod klávesnicí notebooku. O procesoru se říká, že je mozkem počítače, základní deska je srdcem. Základní deska propojuje různé komponenty počítače, díky kterým počítač komunikuje. Dnešní základní desky jsou navrhovány tak, aby zvládaly každodenní činnost na počítači. Bohužel jsou situace, které mohou vést k poškození základní desky. O jaké se jedná?

Selhání základních desek

Existuje hned několik důvodů, proč selhávají základní desky. Mohou za to především tyto faktory:

  • Zkraty,
  • výboje proudu,
  • přehřívání a špatné větrání,
  • nekompatibilní součástky,
  • špatná manipulace.
Mohlo by vás zajímat:  Nefunkční dotykový displej iPhonu může souviset s poškozením nebo vnějšími vlivy

Zkraty jsou nepříjemnou záležitostí. Potkávají více stolní počítače než notebooky. Pokud si tedy chcete sami sestavit počítač nebo jej koupit odjinud, existuje šance, že může vzniknout zkrat. Před prvním zapojením složeného počítače je nutné, abyste vše zkontrolovali, zda něco není odpojené, abyste zabránili zkratu. Vnitřek počítače by měl být organizovaný a čistý.

Zdroj obrázku: Freepik

Přepětí

Základní deska je místo, kde je připojen napájecí zdroj vašeho počítače. Je důležité mít správný typ ve vašem počítači. Pokud vaše komponenty potřebují více energie, než poskytujte zdroj, hrozí tím selhání základní desky. Záleží také na domácnosti, co vše máte momentálně v provozu. Chladničky a klimatizace vyžadují spoustu energie a může se tak stát, že v kombinaci s další elektronikou způsobí přepětí.

Mohlo by vás zajímat:  Čistá instalace Windows 11 krok za krokem

Větrání

Největším nepřítelem elektroniky je teploprach. Elektronika by se neměla přehřívat, ale zachovat ideální prostředí pro své komponenty uvnitř. Proto je velice důležité, aby byl umožněn dostatečný prostor pro větrání a chlazení a pokud možno byl vnitřek pravidelně čištěn, aby se v něm nehromadil prach.

Nekompatibilní součástky

Dávejte si pozor při sestavování počítače nebo koupi náhradních součástek, aby zapadaly do vašeho systému. V opačném případě se může stát, že vznikne opět přehřívání základní desky, což může způsobit jednu z předchozích situací. Základem je udržovat počítač v chladu.

Mohlo by vás zajímat:  Soukromí při prohlížení internetu zvýší anonymní prohlížeče

Špatná manipulace

Nehodu můžeme způsobit i my samotní, když budeme špatně manipulovat se základní deskou. Při sestavování počítače mějte u sebe antistatický náramek a antistatickou podložku. Jediný statický výboj může totiž změnit vaši radost ve frustraci, jelikož může vést k nenávratnému poškození. Buď přenechte tuto práci odborníkovi, nebo se nechte inspirovat nejrůznějšími videi a návody na internetu.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/common-mistakes-damage-ruin-motherboard/