Srovnání ChatGPT a Google Bard: oba chatboty mají co nabídnout

Posledních pár měsíců jsme mohli zaznamenat doslova hype v oblasti generativních chatbotů s umělou inteligencí. Google nezůstal pozadu a se svým Bardem vytvořil konkurenci pro ChatGPT. Obě dvě platformy se spoléhají na LLM (large language models) pro generování lidských reakcí. GPT-3.5 (ChatGPT): GPT-3.5 LLM je katalyzátor, který nastartoval generativní chatboty UI. Nevýhodou je stáří datové sady, i když obdržel aktualizace, datový soubor je omezen na rok 2021. LaMDA (Google Bard) využívá služeb vlastního LLM. Nejnovější verze obsahuje 1,56 bilionu slov a je oproti GPT aktuálnější, jelikož využívá informace bez časového omezení.

Mohlo by vás zajímat:  Zelená tečka v telefonu Android značí, že aplikace využívají mikrofon nebo fotoaparát

Test

Před samotným testováním je potřeba splnit jednotlivé kroky. V případě ChatGPT je nutné se přihlásit přes OpenAI, kde je třeba si založit účet. U Google Bard se musíte zapsat do čekací listiny pro přístup. Registrace je snadná, jenom čekací listina může působit nepohodlně. Během testování bylo zjištěno, že oba chatboty vykazovaly sice rychlé výsledky vyhledání, nicméně s kvalitou a důvěryhodností je to horší. O něco lepší je Google Brand díky svému přístupu k aktuálním informacím.

Mohlo by vás zajímat:  Rozvoj umělé inteligence nahrává kyberzločincům ve vytváření malwaru a snadnějším prolomení hesel
Zdroj obrázku: Freepik

Google Brand vykazoval přesné a lepší výsledky než ChatGPT, který měl problém se zadáním otázky, u které musíte být opravdu přesní, abyste dostali uspokojivou odpověď. Co se týče kreativity, ChatGPT vykazuje daleko lepší výsledky.

Který si vybrat?

Po zjištění, jak jednotlivá LLM reagují, bude velice záležet na tom, s jakým záměrem chce daný uživatel pracovat. V přesnosti Google Bard doslova převálcoval svého soka, i díky přístupu k aktuálním datům, naopak v kreativitě vyhrál ChatGPT. Google Bard vykazuje lepší známky zabezpečení než ChatGPT. Oba dva nástroje jsou zdarma a jejich použití je jednoduché. Stále se jedná o novou technologii a její vývoj vystřelil přímo raketově, uvidíme, co nám nabídne budoucnost.

Zdroj: https://tech.co/news/google-bard-vs-chatgpt