Nejen obrazovky telefonů. Kvalitnímu spánku brání i obyčejné světlo, vypněte ho a zažijete změnu

Nejen obrazovky telefonů. Kvalitnímu spánku brání i obyčejné světlo, vypněte ho a zažijete změnu

Usínáte pravidelně s rozsvícenými světly, zapnutou televizí nebo jen někdy zapomenete? Bez ohledu na důvod, nejste jediní. Podle studií trpí tímto neduhem téměř polovina dospělých osob na světě. Jaký vliv má spánek v neúplné tmě a jak postupovat, pokud jsme zvyklí na tento typ spánku? To se dozvíte v článku.

Usínání se zdrojem světla

Spaní s rozsvícenými světly je zlozvyk, který byste měli co nejdříve zarazit. Má vliv totiž na hormonální nerovnováhu v těle. Spánek s rozsvíceným zdrojem světla narušuje hormon melatonin, který podporuje reprodukční orgány, funguje jako prevence zánětů a napomáhá regulaci krevního tlaku. Podle studií snižuje vystavování se světlu produkci melatoninu. Snížení melatoninu může mít za následek zvýšení krevního tlaku. Co dál ještě způsobuje?

  • Deprese,
  • nespavost,
  • migrény.
Mohlo by vás zajímat:  Bez telefonu ani ránu, do postele ale nepatří. Ničí vztahy, produktivitu i zdraví

Jak se odnaučit zvyku usínání se světelným zdrojem

Jako děti jste možná byli zvyklí na usínání s lampičkou u postele nebo se zapnutou televizí. Dokonce i procházení telefonu před spaním může snižovat tvorbu melatoninu v našem těle. Pokud jste zvyklí na usínání se zdrojem světla, tak pro vás může být najednou těžké vzdát se těchto vymožeností.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste postupně světlo před spaním omezovat a popřípadě nosit ochranné brýle pro čtení a odpovídání na zprávy, ale pouze ty důležité. Kromě toho je vhodné vyhýbat se činnostem, které stimulují mozek, jako je cvičení nebo popíjení alkoholu. Tyto činnosti dělejte v průběhu dne, rozhodně ne těsně před spaním.

Mohlo by vás zajímat:  Obvaz, který pošle informace o zranění do telefonu?

Vliv světla na spánek

Pokud chcete připravit tělo na spánek, ale zároveň chcete být ještě součástí některých činností, dvě hodiny před spánkem ztlumte světla, nebo je rovnou vypněte. Připravíte tak tělo k usnutí, aniž byste narušili cirkadiánní rytmus. Teplé barvy, jako žlutá nebo oranžová, mají vliv na cirkadiánní rytmus. Naopak tlumená červená světla nemají vliv na melatonin. Během dopoledne nechte pokoj zaplnit přirozeným bílým světlem, budete se tak snadněji probouzet a zlepší se vám i nálada, oproti modrému světlu.

Mohlo by vás zajímat:  Modré světlo vyzařované z obrazovek působí na člověka ve velké míře

Zkrátka ideální je usínání v temné místnosti, kde je klid a máte dostatečné pohodlí.

Zdroj: https://ilp.mit.edu/node/36447