Mobilní hry vyvolávají závislost. Řešení tohoto problému musí být radikální

Vzpomínáte na doby, kdy byly poprvé uvedeny hry na mobilní telefony? Legendární had, backgammon a spousta dalších byly průkopníky před více než dvaceti lety. Poté se začaly objevovat lepší a lepší hry. Nyní máme hry, o kterých se nám v té době ani nesnilo, že bychom je mohli jednou hrát na svých chytrých mobilních zařízeních. Pokud na nich netrávíte mnoho času a máte vše pod kontrolou, není důvod k obavám, na druhou stranu mohou vést k různým finančním potížím (kvůli častým mikrotransakcím), zabitému času i negativnímu dopadu na vaše zdraví.

Mobilní hry jsou vysoce návykové

Všimli jste si, že dříve byly hry více různorodé a každá měla svůj specifický příběh? Máte pravdu, nyní je většina her podobných a zaměřena na jeden cíl, aby útočila na váš dopamin. Hry často začínají tak, že jsou velice jednoduché, poté se progres lehce zpomalí a vy zapínáte aplikaci častěji, abyste mohli vyzvedávat různé odměny, které podporují váš dopamin. Většina těchto her je zdarma v obchodech, ale doslova bombardují uživatelé různými „výhodnými slevami“, které vás zbaví reklam, poskytnou bonusy, a aby toho nebylo málo, nabízí unikátní obsah za symbolickou cenu (mikrotransakci).

Mohlo by vás zajímat:  Platit vysoké účty za topení je zbytečné. Snížení teploty přináší hned několik výhod
Zdroj obrázku: Freepik

Střet s reálným světem

Mnoho takových her nabízí různé události, které mohou inklinovat k tomu, že uživatelé mohou být často frustrovaní z toho, že by mohli promeškat něco důležitého, proto je velice časté, že tráví spoustu času na mobilu, jen aby mohli profitovat. Tomuto problému nepřidává ani fakt, že vám začnou chodit upozornění, abyste nezmeškali nic z událostí.

Strávená doba u mobilních her má negativní dopad na zdraví. Nejen že zanedbáváme daleko důležitější činnosti, včetně nás samotných, také se mohou dostavit problémy s držením těla. Negativní dopad mají na psychiku, vznikají i různé svalové problémy a nedostatek vitamínu D, jelikož většinou hrajeme tyto hry uvnitř domácnosti, nikoliv venku, z důvodu Wi-Fi připojení.

Mohlo by vás zajímat:  Hru Chrome Dinosaur lze hrát na Android zařízení kdykoli

Jak skončit se závislostí?

Postup je jednoduchý, ale pokud jste se dostali do spárů, postupujte následovně:

  • Vypněte si upozornění.
  • Nastavte si časový limit.
  • Nastavte si finanční limit.

Nejjednodušší je přestat hrát hry úplně, ale jestli se jich nadobro nechcete vzdát, můžete si je užít v omezeném a zdravém rozsahu. Nejdříve začněte s vypnutím upozornění, poté přejděte do časového limitu, které je k dispozici v Nastavení -> Čas u obrazovky -> Limity aplikací -> Přidat limit -> Hry. Poslední bod je zejména pro ty, co jsou schopni utrácet za různé mikrotransakce.

Zdroj: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2019.00247/full