V bezpečí nejste ani u sebe doma. Smog se totiž dostane i dovnitř do bytu, kde může napáchat značné škody, zvlášť pokud doma máte alergika nebo citlivějšího člověka, kterému může vadit i maličká změna ve vzduchu. Částečky nečistot se v ovzduší mohou udržovat velmi dlouho a je nutné proti nim bojovat. Na výběr je hned několik způsobů, záleží jen na vás, který si vyberete.
Smog si můžete vytvořit i vy sami
Pokud často používáte laky na vlasy, barvy nebo deodoranty, snadno si špinavý vzduch vytvoříte i sami, bez vědomí toho, že vlastně děláte chybu. Látky, které jsou škodlivé, najdete dokonce i v přípravcích proti molům. Jsou ale také v nábytku nebo koberci.
Proto co nejčastěji větrejte, a pokud máte možnost, kupte si domů čističku vzduchu. Jsou to skvělá zařízení, která umí pohltit veškeré nečistoty a bakterie, které se dostanou do ovzduší, a mohou ulevit vašemu dýchacímu systému. I nábytek může být nebezpečný. Velmi záleží na tom, z jakého materiálu je vyrobený. Některý obsahuje formaldehyd, který je velmi toxický a může poškodit srdce nebo plíce.
Zdrojem domácího znečištění jsou i sporáky
Každá domácnost disponuje sporákem. Bohužel, i spalováním během vaření se do ovzduší dostanou látky, které snadno proniknou do těla, a mohou vzniknout zákeřné nemoci, které se mohou projevit až po několika letech. I když sporák pravidelně kontrolujete, úniku částeček nezabráníte. Oxid uhelnatý a dusnatý mohou zasáhnout do nervového nebo oběhového systému. U mužů dokonce hrozí impotence.
Pokud doma děláte rekonstrukci nebo jste blízko domu, který se staví, i tady může nastat problém. Prach, který při stavebních pracích vzniká, také není bezpečný. Zatěžujete dýchací cesty a alergické reakce na sebe nenechají dlouho čekat. Mohou se projevit jako záchvaty kašle. Dávejte si pozor také na plísně a houby, které se tvoří v domácnostech, které nejsou dobře izolované.
Zdroj: https://www.plasticsoupfoundation.org/en/2018/03/how-damaging-is-breathing-in-microplastics/, https://www.who.int/news/item/02-05-2018-9-out-of-10-people-worldwide-breathe-polluted-air-but-more-countries-are-taking-action