Napojení cizího zařízení na domácí wifi lze zjistit jednoduchým postupem

Připadá vám, že se internet u vás doma v poslední době zpomalil a online videa nebo streamy se začínají sekat? To by mohlo znamenat, že někdo neoprávněně používá vaši wifi a omezuje vaši rychlost připojení. Navíc pokud se na vaši síť dostane někdo neznámý, může získat přístup k vašim sdíleným složkám, nebo dokonce konat nelegální činnost. Proto je důležité ověřit, zda je vaše wifi chráněná před těmito nebezpečími. Ukážeme vám, jak jednoduše zjistit, zda se na vaši wifi připojil někdo neoprávněný, a co můžete udělat, aby vaše připojení zůstalo bezpečné a rychlé.

Mohlo by vás zajímat:  Data z nefunkčního USB flash disku můžeme získat více způsoby

Často se stačí podívat, co na routeru svítí

Kontrolky na bezdrátovém routeru mohou být jedním z nejlepších nástrojů, jak to zjistit. Podívejme se, jak je můžete použít pro zjištění toho, zda se na vaši síť někdo připojil. Pokud máte v domácnosti jen málo zařízení, můžete jednoduše vypnout všechny bezdrátové přístroje a sledovat kontrolky na routeru. Pokud kontrolka pro bezdrátovou síť stále svítí, někdo jiný ji používá. Avšak, pokud máte mnoho připojených zařízení, může tento postup být časově náročný. Zde je několik dalších způsobů, jak zjistit, zda se na vaši wifi nepřipojil neoprávněný uživatel.

Mohlo by vás zajímat:  Samsung Galaxy S22 je nadupaný skvělými funkcemi, díky kterým si ho přizpůsobíme přesně podle sebe
Zdroj obrázku: Freepik

Konkrétní zařízení najdete v administraci routeru

Další způsob, jak zjistit, zda někdo krade vaši wifi, je přístup do administrace routeru. To vám umožní vidět seznam všech připojených zařízení a jejich aktivitu. Pro přístup do administrace stačí zadat IP adresu routeru do prohlížeče a přihlásit se příslušnými přihlašovacími údaji. Pokud neznáte adresu routeru, můžete ji snadno najít zadáním příkazu „ipconfig“ do příkazového řádku. Poté, co jste přihlášeni do administrace, můžete jednoduše zjistit, zda existuje nějaké neoprávněné připojení k vaší síti. Je však důležité mít silné heslo, aby se nikdo nemohl k vaší síti připojit bez vašeho vědomí.

Mohlo by vás zajímat:  Utopený telefon není konec světa. Zachrání ho běžná surovina z kuchyně

Prevence je nejdůležitější

Existuje také možnost použití speciálního softwaru pro detekci síťové aktivity. Tyto programy umožňují detailní sledování připojených zařízení a identifikaci těch, která nejsou povolena. Nicméně i když je tento postup velmi účinný, nezapomeňte, že nejlepší prevencí proti neoprávněnému připojení k vaší wifi je silné heslo a pravidelné aktualizace bezdrátové sítě.

Zdroj: https://www.digitaltrends.com/computing/how-to-tell-if-someone-is-using-your-wi-fi/