Na délce záleží. Rychlost nabíjení ovlivňuje typ kabelu víc, než se zdá

Chytré telefony, notebooky, tablety, bezdrátová sluchátka i další zařízení nabíjíme pomocí USB kabelu. Otázkou zůstává, jestli délka kabelu ovlivňuje dobu nabíjení. Mnoho lidí nad tím nepřemýšlí, protože jim to nepřijde důležité. Opak může být pravdou, když si zakoupíte příliš dlouhý kabel. Podívejme se, s čím musíte počítat a na co byste si měli dávat pozor.

Myslíte, že na délce záleží?

Délka kabelu USB může ovlivnit množství energie, kterou dodává z jednoho konce na druhý. To znamená, že získáte pomalejší nabíjení ve chvíli, kdy bude USB kabel příliš dlouhý. Jednoduše tedy můžeme říct, že na délce kabelu záleží. Při přenosu energie kabelem ale záleží hned na několika faktorech:

  • délka kabelu,
  • plocha průřezu,
  • teplota,
  • materiál použitého kabelu.
Mohlo by vás zajímat:  Rozlišení 4K v telefonech nedává velký smysl. Směřování trhu mluví jasně

Čím delší je kabel, tím větší odpor bude potřebovat elektrický proud. Z tohoto důvodu bude nabíjení trvat o něco déle. To samé ale platí také pro další faktory, které přenos energie ovlivňují. Pro nejrychlejší nabíjení proto musíte vybrat správný kabel a nabíjet za pokojové teploty. Z materiálu je nejběžnější měď, ale můžete se setkat také se slitinami mědi.

Zdroj obrázku: Freepik

Znamená delší kabel také delší nabíjení?

Pravdou je, že při nabíjení je nejdůležitější tloušťka kabelu. Čím je užší, tím bude nabíjení rychlejší. I přesto můžete nabíjení znatelně zpomalit, když si koupíte dlouhý USB kabel. S tímto problémem se naštěstí vůbec nemusíte potýkat, když se spolehnete na kabely od známých a certifikovaných výrobců. Jestli chcete zakoupit skutečnou kvalitu o velké délce, kabel by měl mít označení USB-IF nebo USB Implementers Forum.

Mohlo by vás zajímat:  Ani majitelé Chromebooku se nemusejí vzdát hraní her. Rozjet jde staré pecky i novinky na trhu

Na tohle myslete při nákupu

Délka kabelu může ovlivnit rychlost nabíjení. Dobrou zprávou ale je, že většina z nás si pořizuje kabel dlouhý jen jeden nebo dva metry. V tomto případě je zpomalení při nabíjení zcela nepatrné. V případě, že budete potřebovat kabel o délce tří metrů a delší, měli byste se dívat jen na osvědčené výrobce. Jinak se ale zpomalení při nabíjení nemusíte vůbec obávat.

Zdroj: https://www.howtogeek.com/810652/does-usb-cable-length-affect-charging/