Phishingových útoků přibývá raketovým tempem. Vyhlídky pro rok 2023 nejsou nijak optimistické

Na internetu číhá velké množství hrozeb, před kterými je nutno se chránit a být na pozoru. Schválně jestli víte, o jaké se jedná. Asi každého uživatele napadne slovo „vir“, v tomto případě buďme konkrétnější a zkuste si představit ransomware, trojské koně nebo cryptojacking. Budí to ve vás strach, protože tyto pojmy neznáte, nebo naopak víte, o čem je řeč, a jejich představa vás děsí? My pro vás máme ještě jinou hrozbu, a to phishing. Co si pod tím představit? Phishing je extrémně populární forma kybernetické kriminality, která si už našla miliony obětí po celém světě. Proč je phishing považovaný za nebezpečný a jak se před ním chránit?

Mohlo by vás zajímat:  Jaký program pro psaní dokumentů si vybrat

Jak funguje phishing

Phishing funguje na bázi sociálního inženýrství, které se živí strachem a naivitou oběti. V typickém phishingovém útoku se aktér hrozby vydává za legitimní a důvěryhodný subjekt, aby připravil oběti o citlivá data nebo finance. Většinou napadá útočník své oběti přes SMS zprávy, e-maily nebo další způsoby. Vše vypadá na první pohled důvěryhodně. Po své oběti bude chtít zaplatit poplatek, takže bude muset zadat své platební údaje. Pokud tak učiní, útočník získá veškeré potřebné informace pro odcizení karty.

Mohlo by vás zajímat:  Správné nabíjení prodlouží živostnost baterie v telefonu
Zdroj obrázku: Freepik

Nárůst

Popularita phishingových útoků nabrala na obrátkách mezi lety 2021 a 2022, vyhlídky pro příští rok jsou bohužel vzestupné. Jenom za tento rok bylo provedeno 255 milionů útoků, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o více než 60 %. Podle různých průzkumů bylo zjištěno, že až 30 % e-mailů s tímto typem útoku bylo otevřeno. Četnost, důvěryhodnost a složitost útoku bude přibývat i kvůli větší závislosti lidí na digitálních zařízeních a jejich datech.

Jak se bránit

Pro začátek je dobré zajistit, aby e-mailová schránka byla chráněna antispamovým filtrem. Jak vypadá typický phishingový e-mail?

  • Špatná gramatika a pravopis.
  • Poskytnuté odkazy.
  • Neobvyklé e-mailové adresy.
Mohlo by vás zajímat:  Hledání informací pomocí umělé inteligence je mnohem efektivnější než klasickým vyhledávačem

Špatná gramatika a pravopis je klíčem k rozpoznání možného podvodu. Stejně tak sledujte i e-mailové adresy, které nahrazují některá písmena znaky. Pro lepší představivost můžete například narazit na „am4z0n“ místo „amazon“.

Zdroj: https://www.techradar.com/news/what-is-phishing-and-how-dangerous-is-it