Facebook čelí dlouhodobě kritice, data uživatelů ale sbírá dál. Sleduje nás doslova na každém kroku

Facebook čelí dlouhodobě kritice, data uživatelů ale sbírá dál. Sleduje nás doslova na každém kroku

Slyšeli jste někdy o tom, že vás může Facebook špehovat? Určitě se vám někdy stalo, že se vám zde začala zobrazovat reklama na téma, o kterém jste se s někým bavili. Přijde vám to zvláštní? Nám taky. Nicméně na chvíli zapomeňte na to, že by vás Facebook odposlouchával prostřednictvím vašeho mikrofonu. Facebook totiž potvrdil v roce 2016, že neposlouchá vše, co říkáte.

Někdy to ale vypadá, že Facebook o nás ví doslova vše. Kolikrát vás překvapí třeba tím, že ví, co chcete říci/napsat, udělat/koupit, než to uděláte. Může za to zkrátka shromažďování dat. Ve Facebook roste nedůvěra, ať už z výše zmíněných důvodů, nebo z události, kdy sociální síť byla zachycena při úniku uživatelských dat a byla zapojena do skandálů na ochranu soukromí, a několikrát byla hacknuta. Možná jste v minulosti přemýšleli o smazání účtu, ale pokud jste si to rozmysleli, je alespoň dobré vědět, jak vás Facebook sleduje a jak tomu zabránit.

Mohlo by vás zajímat:  Anonymní režim v Google Chrome nabízí mnoho funkcí. Lze ho uzamknout i deaktivovat pro děti

Online sledování

Facebook nás sleduje při online aktivitě. Nová aktualizace na iPhonu iOS 14.5 Apple dává možnost lidem se přihlásit ke sledování v jiných aplikacích a webech. To vše, aby vám mohl zobrazovat reklamy. Odmítnutím sledování na iPhonu nepokryje veškerou sledovací aktivitu. Dávejte pozor na prohlížení ve webovém prohlížeči. Do konkrétního nastavení se dostanete pomocí Nastavení -> Soukromí -> Vaše informace na Facebooku -> Aktivita mimo Facebook.

Zdroj obrázku: Freepik

Facebook toto popisuje jako souhrn aktivit, které s námi společnosti a firmy sdílí o našich interakcích, jako je nákup, návštěva a další. Tato zpětná vazba se poté projeví ve formě reklam. Jakmile překročíte délku seznamu společností, můžete spravovat svou aktivitu mimo Facebook a vymazat historii. To nezabrání jejímu zobrazení vámi, ale nebudou už tak cílené.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravé vaření je díky několika aplikacím snadné

Facebook shromažďuje data i bez sledování

Facebook shromažďuje vaše data i bez sledování, stačí mu k tomu pár informací, jako je vaše datum narození, s kým jste komunikovali a další informace potřebné k tomu, aby vám mohl cílit reklamy. Množství nashromážděných dat Facebookem je neuvěřitelné a absurdní, říká specialista na kybernetickou bezpečnost společnosti ESET Jake Moore. Moore radí uživatelům, aby omezili množství předávaných dat pomocí nástroje Off-Facebook aktivity a nastavení iPhone App Tracking Transparency – ATT.

Facebook neposlouchá konverzace, ale shromažďuje dostatek dat pomocí výše zmíněných způsobů. Můžete zkusit vyzkoušet omezit určité stránky či aplikace, ale stejně nic nezabrání Facebooku, aby nadále o vás shromažďoval data.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/prevent-facebook-from-sharing-your-personal-data