Slyšeli jste někdy o tom, že vás může Facebook špehovat? Určitě se vám někdy stalo, že se vám zde začala zobrazovat reklama na téma, o kterém jste se s někým bavili. Přijde vám to zvláštní? Nám taky. Nicméně na chvíli zapomeňte na to, že by vás Facebook odposlouchával prostřednictvím vašeho mikrofonu. Facebook totiž potvrdil v roce 2016, že neposlouchá vše, co říkáte.
Někdy to ale vypadá, že Facebook o nás ví doslova vše. Kolikrát vás překvapí třeba tím, že ví, co chcete říci/napsat, udělat/koupit, než to uděláte. Může za to zkrátka shromažďování dat. Ve Facebook roste nedůvěra, ať už z výše zmíněných důvodů, nebo z události, kdy sociální síť byla zachycena při úniku uživatelských dat a byla zapojena do skandálů na ochranu soukromí, a několikrát byla hacknuta. Možná jste v minulosti přemýšleli o smazání účtu, ale pokud jste si to rozmysleli, je alespoň dobré vědět, jak vás Facebook sleduje a jak tomu zabránit.
Online sledování
Facebook nás sleduje při online aktivitě. Nová aktualizace na iPhonu iOS 14.5 Apple dává možnost lidem se přihlásit ke sledování v jiných aplikacích a webech. To vše, aby vám mohl zobrazovat reklamy. Odmítnutím sledování na iPhonu nepokryje veškerou sledovací aktivitu. Dávejte pozor na prohlížení ve webovém prohlížeči. Do konkrétního nastavení se dostanete pomocí Nastavení -> Soukromí -> Vaše informace na Facebooku -> Aktivita mimo Facebook.

Facebook toto popisuje jako souhrn aktivit, které s námi společnosti a firmy sdílí o našich interakcích, jako je nákup, návštěva a další. Tato zpětná vazba se poté projeví ve formě reklam. Jakmile překročíte délku seznamu společností, můžete spravovat svou aktivitu mimo Facebook a vymazat historii. To nezabrání jejímu zobrazení vámi, ale nebudou už tak cílené.
Facebook shromažďuje data i bez sledování
Facebook shromažďuje vaše data i bez sledování, stačí mu k tomu pár informací, jako je vaše datum narození, s kým jste komunikovali a další informace potřebné k tomu, aby vám mohl cílit reklamy. Množství nashromážděných dat Facebookem je neuvěřitelné a absurdní, říká specialista na kybernetickou bezpečnost společnosti ESET Jake Moore. Moore radí uživatelům, aby omezili množství předávaných dat pomocí nástroje Off-Facebook aktivity a nastavení iPhone App Tracking Transparency – ATT.
Facebook neposlouchá konverzace, ale shromažďuje dostatek dat pomocí výše zmíněných způsobů. Můžete zkusit vyzkoušet omezit určité stránky či aplikace, ale stejně nic nezabrání Facebooku, aby nadále o vás shromažďoval data.
Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/prevent-facebook-from-sharing-your-personal-data