Při vysoké teplotě omezí GPU výkon. Přehřívání jde předcházet

Přehřátí je noční můrou pro každého hráče, jelikož negativně ovlivňuje výkon hardwaru. Současné GPU mají vyšší výkon než předtím, takže je tento problém daleko zjevnější než kdy dříve. Zabránit tomuto problému není tak těžké, jak tomu dříve bývalo. Stačí několik malých úprav v rámci softwaru, vyčištění hardwaru a následné doladění, abyste mohli opět využít potenciál GPU na maximum.

Moderní GPU

Moderní GPU mají výjimečné takty jádra a paměti. Čím vyšší takt jádra a paměti, tím lepší výkon z karty získáte, což však jde na úkor spotřeby energie. Grafické karty zprostředkovávají skvělý výkon na úkor vysoké teploty. Jakmile se teplota GPU dostane na nepřijatelnou úroveň, bude její výkon snižován, dokud neklesne na přijatelnou úroveň. Nakonec se frekvence GPU sníží, když se vyrovná určité teplotě, která je obvykle kolem 90 °C. Nicméně je nutné dodat, že tepelné omezení není tak zlé, jelikož brání GPU, aby se uškvařila. Jediné, kde vás to omezí, bude samotné hraní her.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli některým zlozvykům zkracujeme počítači zbytečně život. Trpí baterie i ostatní komponenty
Zdroj obrázku: Freepik

Snižte zatížení her

Jako první krok můžete snížit samotné zatížení v GPU v rámci nastavení her či aplikací. Čím méně bude běžet naplno, tím nižší teplota a spotřeba energie. Omezení FPS ve hře je také skvělou volbou. Zkuste co nejvíce zjednodušit nastavení grafiky v samotné hře, abyste se vyhnuli nepříjemným zpomalením a přehřívání GPU.

Někdy pomůže vypnutí VSync místo dlouhých minut s postupným vypínáním jednotlivých možností. Může však stát také za zpožděním a dalšími problémy spojenými s výkonem, takže nechte tuto možnost jako poslední.

Mohlo by vás zajímat:  Napojení cizího zařízení na domácí Wi-Fi lze zjistit přímo přes router

Údržba

Údržba patří k základním činnostem a je předpokladem pro co nejlepší péči a prodloužení životnosti každého spotřebiče i dalších věcí. Usazený prach je největším nepřítelem každého spotřebiče, ať už se jedná o stolní počítač, notebook, nebo herní konzoli. Chladicí ventilátory nemohou vykonávat svou práci pečlivě, pokud mají na sobě vrstvu prachu. Nejlepším způsobem je tedy rozložení zařízení tak, abyste měli přístup k vyčištění od prachu. Využijte služeb vysavače společně se stlačeným vzduchem, abyste mohli vyčistit zařízení od prachu.

Zdroj: https://tech4gamers.com/how-to-lower-gpu-temperature/