Jediný počítač v rodině může zachránit zdravý rozum. Technologie na každém kroku jsou paradoxně brzdou

Jediný počítač v rodině může zachránit zdravý rozum. Technologie na každém kroku jsou paradoxně brzdou

Ještě předtím, než nás zamořily chytré telefony a jejich závislost na nich, existoval v domácnosti pouze jediný počítač a jediná chytrá technologická věc v domácnosti. Jednalo se o společný počítač, který míval zajímavý spořič obrazovky. Není nikdo v rodině, kdo by se neangažoval v jeho používání a leckdy se o jeho přístup hádali sourozenci.

Pravidla používání jednoho počítače byla ve většině domácností jasně daná. Využíval ho ten, kdo potřeboval pro práci, v opačném případě, co se týče dětí, tak po splnění domácích úkolů. Leckdy ale jeden z rodičů měl permanentní přístup.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle aplikace zvednou z gauče každého lenocha. Začít se cvičením nikdy nebylo snazší

Počáteční nedůvěra

Nynější doba je doslova pokrytá technologií. Už nebývá pouze jeden stolní počítač v domácnosti, ale skoro každý člen v domácnosti má notebook a určitě chytrý telefon. To vše bereme za samozřejmost, ale dříve panovala dokonce panika a zášť vůči počítačům, až doslova fobie. Nejprve, než si počítač získal důvěru, byly první modely opravdu drahé. Navíc dokázat udržet rozumné rozdělení času bylo velice složité.

Nadvláda sdíleného počítače se začala hroutit na začátku milénia, kdy byly uvedeny na trh první cenově dostupné notebooky. Dalším hřebíčkem do rakve začaly být iPhony společně s tablety okolo roku 2007. Od té doby začaly klesat prodeje a užívání stolních počítačů jako jediného zdroje technologie.

Mohlo by vás zajímat:  5G síť nabízí vyšší rychlost a nižší latenci, potěší také větší kapacitou
Zdroj obrázku: Freepik

Jak si zachovat zdravý rozestup?

Kolem nás v domácnosti jsme zasypáni doslova technologiemi, které dříve byly vzácné, teď je vidíme na každém kroku. Už neznáme zdravé hranice, jež by nám řekly, že je čas na odpočinek nebo práci. Ano, získali jsme přístup k nepřebernému zdroji informací, zábavy, upozornění, výuky a tak dále, ale je to opravdu tak nutné? Leckdy lidé zapomínají, že si s sebou nosí chytrý telefon všude (rande, procházka, dovolená) a nedají své mysli ani chvíli odpočinek.

Mohlo by vás zajímat:  Sledovat nás skrze webkameru může kdokoli. Jednoduchý krok pomůže zůstat v bezpečí

Co může napomoci tělu a mysli?

  • Digitální detox.
  • Nastolení řádu a rozvrhu.
  • Navrácení k jednomu společnému počítači.

Jednou z možných alternativ je navrácení k jednomu společnému počítači v domácnosti. Ten totiž dokázal vytvořit řád, kdy čas stráveny na něm nebyl kontraproduktivní. Spousta pozitiv by se dala najít, tak proč to nezkusit?

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/negative-effects-of-technology