Kvůli malé závadě spotřebuje chladnička mnohem víc energie. Odhalit ji pomůže test s bankovkou

Kvůli malé závadě spotřebuje chladnička mnohem víc energie. Odhalit ji pomůže test s bankovkou

V dnešní době si už jen málokdo dokáže představit život bez chladničky. Pomáhá udržovat potraviny déle čerstvé a prodlužuje jejich trvanlivost. Současně zamezuje plýtvání, protože veškeré uvařené pokrmy se mohou bezpečně uložit a sníst později. Chladnička jako každý spotřebič však potřebuje čas od času zkontrolovat, aby nedocházelo k únikům chladu a k vyšší spotřebě. To je důležité především v tento čas, kdy rostou ceny energií do závratných výšin. Na co je dobré se u tohoto přístroje zaměřit?

Těsnění jako důvod úniků

Hlavním důvodem, proč z chladničky uniká studený vzduch a dochází k nedostatečnému chlazení, je netěsnost. Dvířka totiž jistí gumové těsnění, které může po čase ztrácet pevnost nebo zkřehnout natolik, že propouští teplý vzduch dovnitř. Potraviny se pak mohou kazit, k tomu dochází k vyšší spotřebě elektřiny, protože přístroj se snaží udržet nastavenou teplotu pomocí většího výkonu. Na zadní stěně chladničky se pak může objevit led, zatímco v přední části je teplý vzduch.

Mohlo by vás zajímat:  I vypnutá zařízení kradou velké procento elektřiny
Zdroj obrázku: Freepik

Kontrola těsnosti chladničky

Jakým způsobem zjistit, zda chladnička pracuje tak, jak má? Rozhodně kontrolu zvládne každý, není potřeba volat odborného technika nebo opraváře či mít speciální měřicí přístroje. Pro test těsnosti je zapotřebí vzít obyčejnou bankovku jakékoli hodnoty z peněženky. Ta se následně vloží pod těsnění a dvířka se obvyklým způsobem zavřou. V případě, že bankovka odolává vytažení, těsní dobře. Když vypadne, je nutné zvážit výměnu těsnění. Test je nutné provést po celé délce dvířek, aby byla jistota, že je těsnění v dobré kondici.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchý výpočet prozradí, kolik elektřiny počítač spotřebuje. Ušetřit na něm ale lze

Správné nastavení teploty a dostatek obsahu

Jak ještě ušetřit na energiích? Kromě kvalitního těsnění je nutné rovněž chladničku nastavit na správnou teplotu. Vhodné je volit režim s teplotami okolo 4 stupňů Celsia, maximální teplota nesmí přesáhnout 8 stupňů Celsia. Spotřebič musí být mimo dosah topných těles. Současně se nedoporučuje ponechávat dlouho otevřená dvířka nebo šetřit na množství potravin v chladničce. Opak je totiž pravdou, optimální je naplnit spotřebič asi ze 70 procent, protože chlazení vzduchu je mnohem energeticky náročnější.

Zdroj: https://www.shopac.com/blog/refrigerator-gasket-trick