Co se stane s duší po smrti, neví nikdo. Víme však, jaké změny čekají lidské tělo

Co se stane s duší po smrti, neví nikdo. Víme však, jaké změny čekají lidské tělo

Umírání a smrt jsou témata, kterým se mnozí rádi vyhnou. Co se děje s tělem, když lékaři konstatují smrt? Zatímco v detektivkách je tělo důkazem a probíhá jeho zkoumání na pitevně, v ostatních případech se o tělo po stanovení úmrtí koronerem starají zaměstnanci pohřební služby. S čím se setkávají?

Skvrny na kůži modrofialové barvy

Fleky nebo skvrny na kůži jsou metodou, kterou využívají patologové pro určení doby úmrtí daného člověka. Modrofialové skvrny se totiž objevují v době 30 až 120 minut od smrti, kdy přestává fungovat oběhový systém, ale vliv gravitace způsobí přesunutí krve do cév v nižších polohách. V prvních šesti hodinách mohou fleky dokonce měnit polohu, po dvanácti hodinách už zůstávají na stejném místě na kůži.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte své zásilky zlodějům. Ty doručené přede dveře zabezpečí několik triků

Posmrtná ztuhlost

Poté, co je člověk prohlášen za mrtvého, je tělo ohebné a svaly uvolněné. Může dojít k posmrtnému vymočení nebo defekaci, asi po dvou až čtyřech hodinách dochází k postupné ztuhlosti, kdy mohou mít pozůstalí pocit, že se nebožtík začíná usmívat, nebo snad dokonce pohybuje končetinami. Tyto pohyby ustanou po 72 hodinách.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozklad tělních buněk a tkání

Tělo se začne rozkládat hned po smrti, roli hrají enzymy, které se nacházejí v těle, zejména v trávicí soustavě, kde jsou přítomné také bakterie způsobující hnilobu tkání a orgánů. Rychlost rozkladu závisí na okolním prostředí i teplotách, v běžném hrobě zmizí měkké tkáně a zůstanou pouze kosti asi za 3–4 roky.

Mohlo by vás zajímat:  V jednom zůstanou veřejné toalety vždy stejné. Krátké dveře u kabinek mají důležitý význam

Jak probíhá rozklad těla

Při okolních teplotách mezi 21 a 38 stupni Celsia je rozklad těla rychlejší, záleží na počasí i oblasti, kde je nebožtík pochován. Bakterie se rovněž množí rychleji ve vlhkém prostředí, kde je nižší proudění vzduchu. Závisí ale současně na věku zemřelého, pohlaví nebo příčině smrti. Při úmrtích, kde hraje roli sepse nebo těžké zranění, se tělo rozkládá o poznání rychleji.

Od nazelenalé pokožky ke kostře

Nejprve dochází při rozkladu těla ke změně barvy pokožky na nazelenalou, posléze se začíná tělo roztahovat, protože pracují plyny (amoniak, sirovodík, metan) produkované bakteriemi. Posléze se odděluje od těla epidermis, dochází k úniku tekutin a k eliminaci měkkých tkání. Na závěr zůstává kostra. Často tradovaným mýtem je, že po smrti lidem rostou nehty ani vlasy, není tomu tak, pouze se smršťuje pokožka a odhalují se tím dříve nepozorované části těla.

Zdroj: https://www.bbc.com/future/article/20150508-what-happens-after-we-die