Kondici SSD disku lze zjistit pomocí speciálního programu

Dnešní počítače jsou většinou vybaveny pevnými SSD disky. SSD disky nahradily HDD pevné disky, protože jsou rychlejší, menšíefektivnější. Tyto vlastnosti se také odráží na samotné ceně, která je vyšší oproti HDD diskům. Zajímá vás, jak zjistit zbývající životnost SSD disku?

SSD i přes své lepší vlastnosti má jednu menší slabinu oproti HDD, a to v omezeném počtu možných zápisů, než se disk dostane pouze do režimu čtení. Může za to především architektura, která je stavěna na rychlosti. Většinou tyto cykly zaberou několik let, aniž by se o ně uživatel musel starat. Životnost můžete zjistit několika způsoby, v průměru zvládne zapsat SSD disk zhruba 700 TB dat. Typické příznaky, že nastal čas pro výměnu SSD disku, jsou:

  • soubory nelze číst ani zapisovat,
  • chyby obsahují špatné bloky,
  • souborový systém je potřeba neustále opravovat,
  • zvyšující se výskyt pádů systému,
  • SSD disk lze provozovat pouze v režimu pro čtení.
Mohlo by vás zajímat:  Fotoaparáty v mobilních telefonech se stále zlepšují. V mnohém překonaly digitální zrcadlovky

CrystalDiskInfo

Pro zjištění životnosti SSD disku existuje program zvaný CrystalDiskInfo. Tento program je zdarma a splní svůj účel a vy tak můžete zjistit, kolik zbývá času vašemu SSD disku. Klikněte na výše zmíněný odkaz, nainstalujte program a následně spusťte. V sekci Zdravotní stav uvidíte v procentech životnost. Kromě životnosti vám bude zobrazeno, v jakém stavu je disk. Pokud je zobrazen stav Dobře, není se čeho obávat. Stav Pozor značí degradaci a měli byste přemýšlet o záloze dat a výměně. Stav Bad je bohužel již špatný.

Mohlo by vás zajímat:  Dark Web nabízí anonymitu a přístup ke skrytým koutům internetu
Zdroj obrázku: Freepik

Odhad pomocí záruky a hodin MTBF

Podle názvu a záruky lze vyčíst, jak zhruba dlouho vám daný disk vydrží. Například SSD s pětiletou zárukou nebo 600 TB TBW (počet zápisů) vydrží déle než s nižšími hodnotami. Neodpovídá to však tomu, kolik hodin vydrží SDD v provozu, ale poruchovosti. Jestliže nemáte originální list s technickými údaji, tyto údaje zjistíte pomocí CrystalDiskInfo.

Jak prodloužit životnost

Životnost SSD je jasně daná, ale i tak ji můžete ovlivnit. Určitě nevystavujte disk vysokým teplotám. Je doporučeno investovat do nepřerušitelného zdroje napájení, abyste se vyhnuli potížím spojeným s výpadky napájení. Snažte se také udržet disk volnýtřiceti procent, zaplnění disku může vést ke zkrácení životnosti.

Zdroj: https://www.slrlounge.com/tips-to-get-the-most-from-your-ssds/