Nenaleťte při online nakupování. Podvodníci jsou stále protřelejší, typické znaky je ale prozradí

Nenaleťte při online nakupování. Podvodníci jsou stále protřelejší, typické znaky je ale prozradí

Rádi nakupujete přes internet? Dávejte si pozor na inzeráty, které se objevují na sociálních sítích nebo na různých bazarech. Můžete narazit na různé podvodníky, již vás mohou obrat o peníze. Mnohdy je cílem nalákat potencionální oběť na předem připravený phisingový web v podobě platební brány. Leckteré pochybné weby používají ke zvýšení důvěryhodnosti zneužitá loga, grafiku nebo názvy doručovacích společností či poskytovatelů webu. Jako příklad může posloužit smyšlená služba Bazoš-pay.

Podvodná přepravní společnost

Cílem podvodníků je opět co nejvíce získat na důvěryhodnosti. V komunikaci figuruje často smyšlená přepravní společnost, která obsahuje vše, na co jste zvyklí z klasické přepravní služby. Od sledování zásilky, podpory apod. Zbystřit byste měli tehdy, kdy vás žádá dopravce o vyrovnání nedoplatku, vyrovnání přeplatku atd. Podvodníci tak cílí na tzv. sunk cost fallacy, jehož úkolem je dotáhnout prodej do konce, když už jste do něj vložili peníze.

Mohlo by vás zajímat:  Zachraňte svůj počítač a všechna důležitá data po napadení virem

Podvodný příjemce

V tomto případě se snaží podvodníci nabádat k odeslání zboží, které nikdy nezaplatí. Adresa bývá uvedena většinou v zahraničí nebo na adrese, kde zboží může převzít anonym (doručovací společnosti u běžných zásilek neřeší, komu je zboží předáno). V některých popisovaných případech figurují platby v kryptoměnách.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou nejčastější znaky potencionálního podvodu?

Prvním signálem, že něco není v pořádku, je potencionální nákupčí – cizinec. Není moc velká pravděpodobnost, že si někdo ze zahraničí najde český inzerát s relativně běžným zbožím. Kupující požaduje nestandardní způsob dopravy prostřednictvím neznámé zahraniční přepravní společnosti nebo vyzvednutí zástupcem společnosti.

Mohlo by vás zajímat:  WhatsApp nabízí skvělé funkce, které používání aplikace ještě víc zpříjemní a usnadní

Jak dále můžete poznat podvodníky?

  • Kupující navrhuje nestandardní způsob platby.
  • Kupující požaduje platbu přes neznámé služby různých nebankovních platebních společností nebo chce platit v kryptoměně.
  • Pro připsání zaslaných peněz má být složena jednorázová platba ze strany prodávajícího nebo se objeví komplikace, které vyžadují zaslání peněz.
  • Zboží má být poslané dříve, než dojde platba.

Vždy buďte na pozoru a nenechte se nalákat, výše určené znaky či body vám mohou pomoci.

Zdroj: https://www.scamwatch.gov.au/types-of-scams/buying-or-selling/online-shopping-scams