Rádi nakupujete přes internet? Dávejte si pozor na inzeráty, které se objevují na sociálních sítích nebo na různých bazarech. Můžete narazit na různé podvodníky, již vás mohou obrat o peníze. Mnohdy je cílem nalákat potencionální oběť na předem připravený phisingový web v podobě platební brány. Leckteré pochybné weby používají ke zvýšení důvěryhodnosti zneužitá loga, grafiku nebo názvy doručovacích společností či poskytovatelů webu. Jako příklad může posloužit smyšlená služba Bazoš-pay.
Podvodná přepravní společnost
Cílem podvodníků je opět co nejvíce získat na důvěryhodnosti. V komunikaci figuruje často smyšlená přepravní společnost, která obsahuje vše, na co jste zvyklí z klasické přepravní služby. Od sledování zásilky, podpory apod. Zbystřit byste měli tehdy, kdy vás žádá dopravce o vyrovnání nedoplatku, vyrovnání přeplatku atd. Podvodníci tak cílí na tzv. sunk cost fallacy, jehož úkolem je dotáhnout prodej do konce, když už jste do něj vložili peníze.
Podvodný příjemce
V tomto případě se snaží podvodníci nabádat k odeslání zboží, které nikdy nezaplatí. Adresa bývá uvedena většinou v zahraničí nebo na adrese, kde zboží může převzít anonym (doručovací společnosti u běžných zásilek neřeší, komu je zboží předáno). V některých popisovaných případech figurují platby v kryptoměnách.
Jaké jsou nejčastější znaky potencionálního podvodu?
Prvním signálem, že něco není v pořádku, je potencionální nákupčí – cizinec. Není moc velká pravděpodobnost, že si někdo ze zahraničí najde český inzerát s relativně běžným zbožím. Kupující požaduje nestandardní způsob dopravy prostřednictvím neznámé zahraniční přepravní společnosti nebo vyzvednutí zástupcem společnosti.
Jak dále můžete poznat podvodníky?
- Kupující navrhuje nestandardní způsob platby.
- Kupující požaduje platbu přes neznámé služby různých nebankovních platebních společností nebo chce platit v kryptoměně.
- Pro připsání zaslaných peněz má být složena jednorázová platba ze strany prodávajícího nebo se objeví komplikace, které vyžadují zaslání peněz.
- Zboží má být poslané dříve, než dojde platba.
Vždy buďte na pozoru a nenechte se nalákat, výše určené znaky či body vám mohou pomoci.
Zdroj: https://www.scamwatch.gov.au/types-of-scams/buying-or-selling/online-shopping-scams