Utopený mobil? Jak ho dostat zpátky do provozu?

Utopený mobil? Jak ho dostat zpátky do provozu?

Mobilní telefony s sebou nosíme doslova všude. A to je také důvod, proč často končí utopené v bazénu, ve vaně či v záchodě. Čas od času ho možná také polijeme limonádou nebo pivem, anebo spolu s ním jednoduše zmokneme až na kost. Poradíme vám, jak utopenému telefonu poskytnout první pomoc a zachránit ho aspoň do té doby, než zvládnete provést zálohu.

1. krok – vypnout a odstrojit

Když vyndáte telefon z vody, jako první ho co nejrychleji vypněte. Pokud jste právě uprostřed lijáku, s dalšími kroky počkejte, až se dostanete do sucha. Jinak ihned po vypnutí telefonu sejměte veškeré kryty a, pokud je to možné, vyjměte baterii. Jestliže vlastníte telefon se zabudovanou baterií bez možnosti její výměny, nechte ji na místě a nepokoušejte se dostat pod kryt.

Mohlo by vás zajímat:  Bezdrátové nabíjení telefonu je pohodlné, přesto je klasická nabíječka stále lepší volbou

2. krok – otřít od vody a nečistot

Pokud se telefon vykoupal v čisté vodě, stačí ho otřít suchým, měkkým hadříkem a můžete přikročit rovnou k jeho sušení.

Jestliže si ale přístroj pobyl v jiné tekutině, jako je třeba limonáda, je lepší ho nejprve vyčistit destilovanou vodou nebo lihem. Tak odstraníte cukry, soli či jiné látky, které by mohly později způsobit korozi nebo zkrat, a až poté telefon otřete od vody.

3. krok – vysušit v rýži, stelivu či silikagelu

Zatímco otřením telefon zbavíte povrchové vody, tímto způsobem jej dokonale vysušíte i zevnitř. Jediné, co potřebuje, je uzavíratelná nádoba či plastový sáček se zipem a rýže, nebo raději lépe kočičí stelivo či silikagel (to jsou ty malé kuličky, které se v pytlíčcích umisťují do krabice k novým botám či k jinému zboží.

Mohlo by vás zajímat:  Android vs. iPhone: víme, do kterého telefonu se vyplatí investovat a v čem je lepší

Nasypejte rýži či stelivo do sáčku nebo uzavíratelné krabice, vložte dovnitř telefon a pevně uzavřete. Takto nechte stát nejméně 24 hodin, lépe však dvojnásobek. Na mobil nijak nespěchejte a dopřejte mu dostatek času na vysušení.

4. krok – zapněte a udělejte zálohu

Po jednom dni či dvou, které telefon strávil v sáčku s rýží, jej vyjměte ven. Pokud je to nutné, znovu ho otřete kapesníkem a zapněte. Pokud vše funguje, jak má, co nejdříve proveďte zálohu svých dat. Je velmi pravděpodobné, že telefon stejně dříve či později odejde.

Zdroj: https://www.wired.com/story/how-to-rescue-a-wet-phone/