Nikomu neunikají klimatické změny v posledních letech. Pouze v červnu se stalo, že v Kansasu zemřelo na následky vlny veder kolem 2 000 kusů dobytka. V Tunisku srovnaly požáry lány obilí se zemí. V Jižní Číně na následky povodní bylo zničeno přes sto tisíc hektarů plodin. V severní Itálii varují, že sucho může narušit až polovinu produkce v regionu.
Ekosystém a podmínky pro potraviny se měnily už před válkou na Ukrajině a pandemií, ale spolu s klimatickými změnami značí možnou blízkou potravinovou krizi.
Oxid uhličitý zvyšuje teplotu
Oxid uhličitý z ropy, uhlí (paliva) a další emise mají za následek zachytávání slunečního tepla a zvyšování globální teploty. Od roku 1850 začala naše závislost na fosilních palivech a zvýšila se globální teplota asi o 1,1 °C. Nyní odborníci tvrdí, že během 20 let můžeme pocítit oteplení až o dalších 1,5 °C. Možná se to nezdá moc, ale každé množství ovlivňuje ekosystém planety.
Klimatické změny způsobují:
- větší sucha,
- záplavy,
- lesní požáry,
- vlny veder.
Všechny tyto příčiny a jednotlivé události, jako například v Číně a Tunisku, způsobují škody na úrodě. Některé země či regiony se mohou stát nehostinnými a bude čím dál tím větší nedostatek potravin. Oxid uhličitý má dokonce negativní vliv na kvalitu produktů, protože vykazují menší množství bílkovin, železa a dalších látek v zrnech. Ohrožena jsou také mořská zvířata, stejně jako samotná voda.
Budoucnost je v našich rukou
Postupem času se některé části Země stanou nehostinnými. Když k tomu přičteme možné války, pandemie nebo další události, může nastat problém s dodávkami surovin, které známe. Všechny tyto faktory mohou ovlivnit nárůst cen potravin v důsledku jejich nedostatku.
Nejlepším řešením je okamžitě snížit produkci oxidu uhličitého a dalších zplodin, které poškozují ekosystém. I když skleníkové plyny v atmosféře zůstanou ještě několik let po jejich výrazném omezení, je potřeba tuto změnu učinit ihned. Přejít do obnovitelných zdrojů, jako je solární či větrná, jinak naše budoucnost může být nejasná.
Zdroj: https://time.com/6195984/climate-change-food-security-trade/