Darujte své tiskárně druhý život. Existuje několik možností, které potěší naši planetu

Darujte své tiskárně druhý život. Existuje několik možností, které potěší naši planetu

Dosloužila vaše tiskárna nebo jste se jenom rozhodli, že si pořídíte novou? Pak vás asi napadla otázka, co udělat s tou starou. Hlavní dvě možnosti jsou samozřejmě recyklace, a pokud je ještě funkční, pak se nabízí i prodej nebo darování.

Recyklace a zpětný odkup u prodejce

Nejprve je nutno podotknout, že většina výrobců tiskáren nabízí svým zákazníkům programy pro recyklaci nebo zpětný odkup. Ne vždy je tato služba zdarma, ale uděláte něco pro planetu.

  • Canon – Tato společnost vám po vyplnění online formuláře nabídne cenový odhad, kolik by vám eventuálně mohla dát za vaši tiskárnu. Pokud vyhodnotí vaši tiskárnu jako nevhodnou k odkupu, pak vám alespoň nabídnou možnost recyklace.
  • Epson – Zde se nedočkáte žádné nabídky na odkup, jelikož jejich program se zabývá pouze recyklací. Nicméně postup je naprosto jednoduchý. Vy si jen vytisknete předplacený štítek, zabalíte tiskárnu a odevzdáte ji dopravci.
  • HP – Samozřejmě i tato společnost, jako jedna z největších, nabízí možnost odkupu. Na svých stránkách uvádí aktuální hodnoty, podle kterých si sami můžete vypočítat, kolik byste mohli zpětně dostat. A stejně jako u Canonu si můžete v případě, že vaše tiskárna nesplňuje podmínky výkupu, zažádat alespoň o recyklaci.
  • Xerox – Tato společnost nabízí možnost recyklace, ale ta je závislá na tom, v jakém regionu se nacházíte.
Mohlo by vás zajímat:  Víte, jak se zbavit plastového odpadu? Vědec z Chorvatska vám to prozradí
Zdroj obrázku: Freepik

Přímý prodej

Pokud vaše tiskárna stále funguje a z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete tiskárnu udat u prodejce, pak je nejjednodušší ji nafotit a přidat na jakýkoliv inzertní server. Kupec se pravděpodobně najde a vy kromě vydělaných peněz uděláte dobrý skutek tím, že budete ekologicky méně zatěžovat naši planetu.

Spousta prodejců s elektronikou u nás nabízí možnost donést rozbitý nebo úplně nefunkční kus, kde se o něj buď zdarma, nebo za poplatek postarají. Stačí se zeptat strýčka Googla a hned budete vědět, kam použitou elektroniku odnést.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/how-to-recycle-or-donate-your-old-printer