Když se v Egyptě stavěly pyramidy, po zemském povrchu stále chodil mamut. Zemřel později, než mnozí tuší

Když se v Egyptě stavěly pyramidy, po zemském povrchu stále chodil mamut. Zemřel později, než mnozí tuší

Vědci z Kanady přišli na zajímavý objev, který možná změní myšlení všech, kteří se zajímají o dobu, kdy po naší Zemi chodili mamuti. Objevily se důkazy, které ukazují, že tu mamuti chodili ještě před 4 500-5 000 lety. Přitom se až doposud věřilo, že tu byli poslední kusy před 9 700 lety. Ukázaly to vzorky DNA, které kanadští vědci zkoumali.

Vzorky byly odebrány v kanadském Yukonu

Vzorky se odebíraly z oblasti kanadského Yukonu. Je to oblast, kde jsou známé nálezy, od začátku roku 2010 se tu objevilo již spoustu zlatokopů. Nedávno se vědci rozhodli prozkoumat právě tyto vzorky, které dlouhé roky ležely u ledu. Vybavení odborníků je dnes natolik vyspělé, že výsledky je samotné překvapili. Okamžitě se totiž ukázalo, že jsou to vzory mamuta srstnatého, který tu byl ještě před 5 000 lety.

Mohlo by vás zajímat:  Emotikony dokážou konverzaci posunout i zazdít. Ne vždy je na ně správný okamžik

V té době v Egyptě vznikala Cheopsova pyramida, což je jeden z divů světa. Podle odborníků je to velký objev, protože se předpokládalo, že mamuti vyhynuli mnohem dříve. Mělo se tak stát uprostřed holocénu, nyní se ale vědci domnívají, že tito savci mohli existovat ještě mnohem později. Nemůže se to sice zatím na 100 % potvrdit, ale všechno je na dobré cestě.

Mamuty nezabili lidé, ale změna klimatu

Vědci z Kanady se rozhodli rekonstruovat DNA právě ze vzorků, které byly nalezené. Společenství zvířat a rostlin kolísala v různých dobách. Nestabilní klimatické podnebí bylo právě v době holocénu, což se stalo před 11 000 až 14 000 lety. Mamuti tedy přežili obrovské klimatické změny, ale nakonec se všemu dokázali přizpůsobit. Savci tak nevyhynuli kvůli tomu, že by je lidé lovili. Sice se takové teorie objevily, ale nikdy nebyly potvrzené.

Mohlo by vás zajímat:  Podvody na seznamkách jsou kvůli umělé inteligenci stále propracovanější

Prostředí Yukonu se hodně změnilo právě v důsledku klimatických změn. V minulosti byla oblast plná luk, na kterých se zvířata proháněla, poté se ale všechno změnilo ve křoví a mech, které už nebyly vhodnou potravou pro místní zvířata – koně, bizony nebo mamuty. Mamuti se tak mohou na naší planetě znovu objevit. Rusko oznámilo, že do konce roku 2030 se v jejich Pleistocénním parku na Sibiři budou první mamuti prohánět.

Zdroj: https://darianwest.medium.com/woolly-mammoths-were-still-around-when-egyptians-built-the-pyramids-ccbf14754bd, https://www.bbc.co.uk/programmes/articles/1XkbKQwt49MpxWpsJ2zpfQk/13-mammoth-facts-about-mammoths