Bílé čtverce ve vozovce v Olomouci vyvolaly řadu spekulací. Jejich význam je přitom banální

Bílé čtverce ve vozovce v Olomouci vyvolaly řadu spekulací. Jejich význam je přitom banální

Noviny v Olomouci se zaměřily na tajemné značky, které se objevily ve vozovce. Upozornili na ně zvědaví cyklisté, kterým se svým dohadováním na sociálních sítích podařilo vyděsit místní, kteří se jich obávali dokonce tak moc, že se rozhodli tyto značky přemalovat.

To samozřejmě nebyl ten nejlepší nápad, který mohli dostat, protože tím zkomplikovali práci zeměměřičům. Ti si totiž dělají dvoubarevné kontrastní značky na asfaltových komunikacích. Nejednalo se tak o tajné QR kódy, které vyznačují možné cíle pro jaderné útoky, jak si místní na sociálních sítích mohli přečíst, a někteří tomu dokonce stihli i uvěřit. Pokud tedy na podobné značky narazíte, rozhodně se nemusíte obávat, že jste dalším cílem!

Nejčastěji tyto značky znázorňují vlícovací body

Ty slouží k tomu, aby kartografové dokázali pořízené fotografie zařadit do mapové projekce a následně je propojit. V tomto olomouckém případě šlo o identifikační značku pro identifikaci a trasování z auta. Takže vás můžeme ještě jednou ujistit, že se jedná pouze o práci kartografů a tyto značky nám pomáhají, nikoliv naopak.

Mohlo by vás zajímat:  Přechod na Windows 11 stále není pro uživatele příliš atraktivní
Zdroj obrázku: Freepik

Letadla v Česku snímkují pořád

Pokud tedy uvidíte někde ve svém okolí na silnici podobnou značku, pak to pravděpodobně znamená, že v nejbližší době bude toto místo nafoceno třeba pro Mapy.cz nebo jiný portál. Samozřejmě to není pravidlo. A může se jednat například o zakázku pro komerční sféru nebo samosprávu.

Proč se tyto značky malují zrovna na silnice?

Tyto značky mívají různou podobu a na vozovky se malují z prostého důvodu. Barva na asfaltu nějakou dobu vydrží a neohrožuje ji tam vysoká tráva nebo jiné problémy. Navíc z tohoto místa jsou dostatečně kontrastní a lze je jednoduše přečíst i z projíždějícího auta. Pokud je potřeba něco označit mimo civilizaci, tak se k tomuto účelu používají terčíky, které jsou připevněny na tyčce zapíchnuté v zemi.

Zdroj: https://olomoucky.rej.cz/clanky/zpravy/1275-zahadne-bile-znacky-na-silnicich-nenicte-co-tyhle-zvlastni-znacky-geodetu-znamenaji