Každodenní používání dává notebooku zabrat. Monitor i klávesnice si zaslouží pravidelnou údržbu

Každodenní používání dává notebooku zabrat. Monitor i klávesnice si zaslouží pravidelnou údržbu

Při častém používání notebooku přirozeně dochází k jeho provoznímu znečištění. Jeho pravidelná údržba je proto nutná, jestliže nechcete mít namísto počítače bramborový řádek či pokročilou líheň na bakterie. Zejména displej je k usazování nečistot náchylný v případě, že vlastníte tzv. 2in1 počítač s dotykovou obrazovkou. Poradíme vám, jak exteriér vašeho notebooku vyčistit účinně a zároveň bezpečně.

Špinavý notebook je líheň na bakterie

Obrazovka počítače, zejména pak toho dotykového, je náchylná k usazování všemožných nečistot od prachu až po olejnaté substance i zbytky jídla. To vše tvoří skvělou živnou půdu pro množení bakterií. Jeho pravidelné čištění je důležité i nejen vzhledem k možnosti šíření nákazy covidu-19.

Mohlo by vás zajímat:  SD karta v Android telefonu může přinést nečekané komplikace. Data nemusí být v bezpečí

Snaha ušetřit na čištění počítače tím, že se rozhodnete použít běžné druhy domácích čističů, není ten nejrozumnější nápad. Standardní čističe povrchů v domácnosti bývají založeny na agresivních chemikáliích, které mohou snadno narušit citlivou zobrazovací vrstvu displeje, který si tím můžete snadno zničit.

Jen speciální čističe a mikrovlákno

Používejte proto specializované prostředky, které jsou určené přímo na displeje a elektroniku. Nejsou ani tak drahé a v dlouhodobém horizontu vám ušetří mnohem víc peněz, než když byste je nepoužívali.

Mohlo by vás zajímat:  Severní Korea prostřednictvím kyberútoků ukradla digitální prostředky za stovky milionů dolarů

K čištění používejte také speciální hadříky z mikrovlákna, které jsou dostatečně jemné a nezpůsobí vznik nechtěných škrábanců. Nikdy nepoužívejte obyčejné utěrky či hadry a ani papírové utěrky či toaletní papír. Ty často obsahují hrubé částice, které mohou opět čištěný povrch poškrábat.

V žádném případě pak NIKDY nepoužívejte k údržbě počítače vodu, a to ani v minimálním množství.

Vypnout a vyčistit

V samotném čištění pak nehledejte žádné složitosti. Nejprve je nutné počítač vypnout a odpojit z elektrické sítě.

Ani specializované čističe neaplikujte přímo na displej či tělo počítače. Vždy je naneste na mikrovlákenný hadřík, jemně jej po něm rozprostřete a až poté se pusťte do čištění. Jemnými krouživými pohyby bez nadměrného tlaku vyčistěte displej počítače od veškerých zaschlých nečistot, prachu i mastnoty.

Mohlo by vás zajímat:  Rozpoznejte legitimní webové stránky od falešných a zůstaňte při surfování v bezpečí

Poté se přesuňte na oblast klávesnice. Zde ještě více než u obrazovky dbejte na použití opravdu suché utěrky. Jakákoliv vlhkost snadno pronikne mezírkami mezi tlačítky a naruší citlivou elektroniku uvnitř počítače. K vyčištění klávesnice můžete použít stlačený vzduch, bezolejový kompresor či jakýkoliv čistý, suchý a hustý štětec. Skvělými pomocníky jsou také speciální čisticí hmoty, které přilnou k nečistotám i v těch nejmenších skulinách a sloupnou je z povrchu pryč.

Zdroj: https://www.howtogeek.com/426448/how-to-properly-clean-your-gross-laptop/