K čemu se dá využít pěna, kterou používají žáby ke stavbě svých hnízd?

K čemu se dá využít pěna, kterou používají žáby ke stavbě svých hnízd?

Pěna, kterou žáby využívají ke stavbě svých hnízd, se podle vědců dá využít ještě několika dalšími způsoby. Mezi takové patří například to, že nedráždí lidskou pokožku a díky ní se bude uvolňovat léčivo. Žabí hnízda tak mohou být velkým průlomem, co se týče medicíny.

Druh žáby tungary chrání pavoukům vajíčka před mravenci

Symbióza žáby tungary a tarantulí je velmi neobvyklá. Zatímco velcí pavouci chrání žáby před predátory, ty se jim odvděčují tím, že chrání pavoučí vajíčka před nájezdy mravenců. Není to ale jediný div, který můžete u těchto žab vidět. Jejich pěna, kterou používají při výrobě hnízd může velmi pomoci v medicíně.

Mohlo by vás zajímat:  WhatsApp, Facebook a Instagram, co je bude v blízké budoucnosti spojovat?

Většina z přírodních pěn, které se používají při léčbě se mění na tekutinu. Tyto žáby ale vytvoří takovou pěnu, které ochrání jejich vajíčka a pulce. Budou tak chránění před choroboplodnými zárodky, ale také slunečnímu záření nebo suchem. Pěna je odolná natolik, že dokáže vydržet až 10 dní, a to v tropických podmínkách, které pěnám tak úplně nejsou přizpůsobené. Vědci analyzovaly strukturu hnízd, ale také proteiny, které obsahuje. Jsou tak odolné, že vydrží vítr o rychlosti 45 km/h.

Mohlo by vás zajímat:  Ulice budou sledovat roboti s použitím umělé inteligence

Pěna není toxická pro lidskou pokožku

Vědci objevili také další výhodu této pěny. Zjistili, že není toxická pro lidskou kůži a může se tak využít k léčbě některých onemocnění. Testovali jejich schopnost léčit tak, že do pěny naložili různá barviva a také antibiotika. Pěna látku uvolňovala postupně, po dobu dvou až sedmi dní. Co se týče doby, která je potřeba k uvolnění léčiva pěnami využívaná v lékařství, jedná se o pouhé hodiny.

Čím delší je doba uvolňování, tím méně často se musí měnit obvazy a méně často dochází ke komplikacím, například u popálenin. Pěna podobné té od žab může být základem pro kosmetické přípravky na obličej. Vědcům se v laboratoři podařilo produkovat proteiny pouze pomocí bakterií, které v přírodě využívají žáby tungary.

Zdroj: https://asknature.org/strategy/constructing-bubble-nests/