Konec olovnatému benzinu. Zakázal se také v Alžírsku

Konec olovnatému benzinu. Zakázal se také v Alžírsku

Svět už kompletně přestal používat olovnatý benzín, který je jedovatým palivem. Poslední zemí, kde se toto palivo ještě používalo, bylo Alžírsku. Už i tady je tomuto benzinu konec. Důsledky používání nevhodné typu benzinu ale lidé budou pociťovat ještě nějakou dobu. Například v Polsku se tento benzín naposledy použil v roce 2005, ale v jiných zemích světa se používal ještě několik let. Jedná se hlavně o africké země.

Nebylo snadné se olovnatého benzinu zbavit

OSN před 19 lety zahájila partnerství s Clean Fuels and Vehicles Partnership. Jejich cílem bylo tento nebezpečný benzin odstranit jednou pro vždy. Stálo to ale mnoho úsilí. Výkonná ředitelka UNEP Inger Andersen řekla, že to nebylo snadné. Museli se nejdříve udělat investice na výměnu olova v palivech, aniž by se přišlo o počty oktanů. Nakonec se ale překonali obavy z toho, kolik budou bezolovnaté palivo stát peněz a země, které s tím měly problém, nakonec usoudily, že se jedná o dobrou věc.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru elektromobilu je jedním z hlavních parametrů rychlost jeho nabíjení

Palivo bylo velmi jedovaté, a i když jste se vystavili hladině olova na krátkou dobu, mohly jste i dlouho poté pociťovat zdravotní komplikace spojené s krevním tlakem nebo onemocněním ledvin a srdce. Zranitelnou skupinou jsou hlavně děti, které mohou mít problém s vývojem mozku. Olovnatý benzin ale měl zlepšit výkon motoru a snížit problémy spojené s hlukem.

Na otravu benzinem zemřelo již několik lidí

Vědci si uvědomovali, jaký benzin pouští do oběhu, ale nakonec se ve 20. letech opravdu dostal do všech automobilů. Při manipulaci s ním přitom zemřelo několik zaměstnanců rafinerie, ve které se tento benzin vyrábět. Zemřeli na otravu olovem již dva roky poté, co byl tento benzin uveden na trh. I tak ale vláda povolila prodej tohoto paliva.

V 70. letech představovat 100 % z celkového množství pohonných hmot. Výfukové plyny přitom tvořily 90 % znečištění ovzduší olovem. Ještě dnes mnoho mít bojuje se smogem a špatným ovzduším. I když už bude olovnatý benzin pryč, rozhodně se jen tak nevytratí ze vzduchu. Mnoho lidí i dnes trápí zdravotní komplikace spojené s vdechnutím olova.

Zdroj: https://news.sky.com/story/leaded-petrol-phased-out-in-the-algeria-the-last-country-to-stop-using-the-fuel-12395326