Kjótská univerzita v Japonsku kvůli malé zálohovací chybě v systému přišla o ohromných 77 TB vědeckých dat ze svého superpočítače. K této nehodě došlo v prosinci minulého roku a ve výsledku v těch dnech zmizelo ze světa 34 milionů souborů, které patřily čtrnácti vědeckým skupinám.
Zálohovací systém, který paradoxně maže data
Paradoxně chyba v tamním zálohovacím systému způsobovala ztrátu dat, a proto byl celý proces zálohování úplně pozastaven, dokud nebude vyřešena chyba, která za touto ztrátou dat stojí. Musíme si ovšem také říct, že celková kapacita hlavního úložiště tohoto superpočítače je 24 PB, takže nějakých 77 TB vypadá jako zanedbatelná část. Prakticky je to ani ne půl procenta. Takže to, co pro nás vypadá jako nepředstavitelný objem dat, je pro tento super počítač jako plivnutí do moře.

Superpočítač, který je navržen hlavně pro pomoc vědcům
Tento superpočítač byl navrhnut právě pro pomoc vědcům a je právem považován za jeden z nejvýznamnějších pomocníků při vědecké práci. Kjótská univerzita je rovněž jednou z největších institucí, které podporují vědecké činnosti. Angažuje se především v oblasti chemie, biologie, fyziky, imunologie, materiálových věd a farmakologie. Díky strojům, jako jsou superpočítače, se neustále vyvíjíme a posouváme naše technologie mnohem dál.
Mnohonásobně rychlejší a přesnější stroje než počítače, které máme doma
Tyto superpočítače se s počítači, jak je známe, nemohou vůbec rovnat. Na rozdíl od našich běžných domácích PC jsou tyto mašiny neuvěřitelně rychlé a jejich schopnost řešit složité matematické výpočty bychom nikdy nepochopili. Díky těmto vlastnostem jsou výbornými pomocníky při výzkumech a ověřování dat, které by lidem nebo obyčejným počítačům trvaly tak dlouho, že bychom se jich ani nemuseli dočkat do konce života.
Jeden takový superpočítač máme i u nás, přesněji v Ostravě, a ten by měl být 10. nejvýkonnějším v celé Evropě.
Zdroj: https://www.datacenterdynamics.com/en/news/kyoto-university-loses-77tb-of-supercomputer-data-after-buggy-update-to-hpe-backup-program/