Vyřazenou tiskárnu je vhodné správně zrecyklovat, možný je také prodej nebo darování

Funkční tiskárna byla kdysi nezbytností v každé kanceláři a domácnosti. Nicméně s nástupem digitální éry a oblíbeností cloudových služeb se stává stále běžnější situace, že uživatelé využívají digitální způsoby ukládání a sdílení dokumentů a tisknou jen výjimečně. Pokud tedy máte starou tiskárnu, kterou již nepotřebujete, je dobré vědět, jak s ní naložit. Podíváme se na různé možnosti, jak recyklovat, prodat nebo darovat starou tiskárnu, aby se minimalizoval její negativní dopad na životní prostředí a zároveň byla využita její potenciální hodnota jinými uživateli.

Mohlo by vás zajímat:  Vědecké metody, které aktuálně podporují boj s klimatickými změnami

Recyklace

Pokud se rozhodnete recyklovat starou tiskárnu, zajistíte tím její odpovědnou likvidaci a minimalizujete negativní dopad na životní prostředí. Mnoho výrobců nabízí programy pro recyklaci starých tiskáren, které zajišťují vhodnou likvidaci nebezpečných látek, jako jsou tonery a baterie. Mnoho měst také nabízí speciální sběrná místa, kde můžete odevzdat staré tiskárny k recyklaci. Je důležité si uvědomit, že tiskárny obsahují mnoho cenných materiálů, jako jsou kovy a plast, které mohou být opakovaně zpracovávány a použity k výrobě nových produktů.

Mohlo by vás zajímat:  Tři kryptoměny, které myslí na životní prostředí
Zdroj obrázku: Freepik

Prodej

Pokud je vaše stará tiskárna stále funkční a v dobrém stavu, můžete ji prodat. Existuje mnoho internetových a fyzických tržišť, kde můžete nabídnout svou tiskárnu k prodeji. Než ji ale nabídnete, měli byste provést úklid a připravit ji k prodeji – například odstranit všechny osobní údaje, odpojit všechny kabely a zajistit, aby byla v čistém a funkčním stavu. Pokud se rozhodnete pro prodej, můžete také ušetřit peníze na nákup nové tiskárny.

Darování

Další možností, jak se zbavit staré tiskárny, je ji darovat. Pokud je vaše tiskárna stále funkční a v dobrém stavu, může se stát cenným darem pro organizace, školy nebo komunitní centra. Díky darování můžete pomoci těm, kteří si nemohou dovolit novou tiskárnu, a zároveň minimalizovat odpad. Před darováním tiskárny byste měli ověřit, že organizace, které ji darujete, ji skutečně potřebuje a je schopna ji použít.

Zdroj: https://www.businessnewsdaily.com/10020-get-rid-of-old-printers.html