Trh s kryptoměnami nikdy anonymitu nezaručí. Americkému páru byla udělena pokuta 3,6 miliardy dolarů

Trh s kryptoměnami nikdy anonymitu nezaručí. Americkému páru byla udělena pokuta 3,6 miliardy dolarů

Kryptoměny a bitcoin v jejich čele mají pověst toho, že jsou naprosto anonymní, ale ve skutečnosti je realita o něco složitější. A s tou anonymitou to nebude tak žhavé, jak si můžeme všichni myslet, protože dnes jde dohledat skoro vše.

Když se podíváme na kauzu, která se odehrála několik týdnů zpět, tak se sami přesvědčíme, že dohledat jde vše. Manhattanskému páru tehdy byly zabaveny přibližně 3,6 miliardy dolarů v bitcoinech. Pár byl obviněn z praní špinavých peněz na hongkongské burze. Jedná se tak o největší zabavení financí v celé historii ministerstva spravedlnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Prodloužená záruka je většinou plýtvání penězi. Když dojde na opravu, většina jí lituje

Všechny transakce jsou vystopovatelné

Orgány, které se zaměřují na trestní řízení, měly sice opravdu spoustu práce s vystopováním těchto dvou lidí. Toto šetření trvalo neuvěřitelných šest let, než se dostaly právě k těmto hlavním aktérům. Nicméně zde můžeme vidět, že i když je kryptoměnový svět zahalený v anonymitě, tak ta rozhodně není stoprocentní a finanční pohyby se vystopovat dají. Mnohdy po dlouhé době a stovkách hodin práce, ale dají.

Zdroj obrázku: Freepik

Žádná kryptoměna není anonymní na 100 %

Bitcoin i další kryptoměny provádějí veškeré transakce peer-to-peer, což znamená, že k převodu nejsou potřeba žádné banky nebo instituce a vše je převedeno pouze za pomoci internetu mezi dvěma osobami. V roce 2008, kdy bitcoin vznikal, bylo uvedeno, že všechny transakce jsou anonymní a soukromé. Což ovšem už dávno není pravda. Bitcoinové transakce nejsou stoprocentně anonymní, lze je vystopovat, což si můžeme ověřit již zmíněnou kauzou.

Mohlo by vás zajímat:  Tři pravidla pro efektivnější práci na cestách

Všechny transakce jsou zaznamenány na blockchainu, který je veřejný a dostupný každému, takže si asi každý umí spočítat, že po vás nějaká stopa zůstane. Navíc častokrát potřebujeme právě tyto krypto tokeny směnit za reálné peníze a tady většinou bývá konec anonymity. Jelikož k tomuto převodu nebo výběru hotovosti už většinou potřebujeme nějaký doklad.

Zdroj: https://nypost.com/2022/02/08/couple-arrested-in-alleged-4-5-billion-cryptocurrency-laundering-scheme/