Fake news mohou ohrozit demokratické volby. Opakovaná lež se snadno stane pravdou

Fake news mohou ohrozit demokratické volby. Opakovaná lež se snadno stane pravdou

Falešné a nespolehlivé informace dokážou hýbat náladami voličů. A vzhledem k tomu, že valná část z nich se ani neobtěžuje tyto informace ověřovat, tak se stává to, že rozpoložení, které je vyvoláno právě nespolehlivými zdroji, dokáže ovlivnit i volební náladu, a tím pádem i celkové volební výsledky.

Tento problém nedávno podpořil výzkum, ve kterém se zjistilo, že ve špatném informačním prostředí přežije demokracie s menší pravděpodobností. Pokud jsou lidé u voleb naočkování nepravdivými informacemi, pak vznikají nekompetentní výsledky voleb, které mohou být klidně i zkorumpované. Veřejnost tak ztrácí důvěru a to dává možnost vzniku nedemokratických stran.

Mohlo by vás zajímat:  Online seznamky pomohou snadno najít protějšek. Výběr mezi aplikacemi je široký

Výzkum provedený na ekonomice

Výzkum se zaměřil tentokrát na ekonomickou stránku věci. Voliči mají rádi ekonomiku, která je zdravá. Značná část těchto lidí se opírá o veřejně dostupné informace nebo oficiální prohlášení a podle těchto zpráv sami dokážou zhodnotit, jak je na tom ekonomika právě u nich. Většinou vládní strany se snaží udávat přesně informace a upozorňovat hlavně na své úspěchy. Pak je pro voliče jednodušší se při dalších volbách rozhodnout pro vládu, za které jim bylo dobře.

Mohlo by vás zajímat:  Nová jaderná ponorka už brzy vypluje. Má být postrachem i pýchou francouzského námořnictva
Zdroj obrázku: Freepik

Z toho jasně vyplývá, že v takto nastaveném prostředí se politici s očividně nízkým výkonem a malou snahou o zlepšení ekonomické situace do dalšího volebního období nepodívají.

Falešné informace vedou k jednoduchému odstranění lidí

Ovšem není nic výjimečného, že se informace záměrně překrucují, a pokud se například jedna strana chce zbavit nějaké osoby, pak proti ní rozjede obrovskou kampaň. Nepravdivé informace, které jsou stále opakovány, se stávají pro veřejnost pravdivé. Pokud takto rozjedete cílený útok na někoho, koho se chcete zbavit, pak se vám to pravděpodobně povede, protože stačí malá pochybnost a daná osoba při volbách hlas nezíská.

Zdroj: https://ecpr.eu/Events/Event/PaperDetails/59890