Zobrazit starší verzi webu z mezipaměti umožní několik programů i rozšíření v prohlížeči

Zobrazit starší verzi webu z mezipaměti umožní několik programů i rozšíření v prohlížeči

Potřebujete se podívat na některý web, který už dnes neexistuje nebo je zrovna offline? Možná se budete divit, ale je to jednodušší, než se zdá. Pro tuto možnost existuje totiž spousta programů a webových stránek.

Co udělat pro zobrazení mezipaměti

Pokud chcete zobrazit mezipaměť jakékoliv stránky, pak jednoduše stačí do vyhledávání napsat stránku, kterou hledáte. Klikněte na nabídku s třemi tečkami a vyberte možnost o tomto výsledku. Nyní stačí zmáčknout Cached a zobrazí se vám starší verze daného webu. Pamatujte si ale, že nemůžete přejít na žádné jiné stránky. Pokud to zkusíte, pak vás automaticky přesměrují na živou, aktuální stránku.

Mohlo by vás zajímat:  Přehřívání notebooku: Jak mu zabránit a předejít tak jeho zničení?

Vyzkoušejte Wayback Machine

Nejvýraznější poskytovatel služeb pro uchovávání internetové historie je určitě Internet Archive. Tato služba hostí texty, video, zvuk nebo obrázky. Za pomoci nástroje Wayback Machine si můžete zobrazit jak živé, tak archivní verze webu. Po zadání libovolné webové stránky se vám zobrazí kalendář a vy si tak můžete vybrat, ze kterého roku, dne nebo hodiny chcete zobrazit verzi webu. Najdete zde i 25 let staré archivy a to už stojí za to!

Mohlo by vás zajímat:  Viry ohrožují chytré telefony stále více. Zjistěte, jestli jste se nestali obětí i vy
Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste rozšíření a webové nástroje pro prohlížeče

Výborné je pro toto archivní vyhledávání rozšíření jménem Web Cache Viewer pro Google Chrome. Po přidání tohoto rozšíření do prohlížeče dostanete možnost pouhým pravým kliknutím v libovolné stránce si nechat zobrazit archivní vzhled. To ovšem není jediné rozšíření, které se tímto zabývá, dále stojí za zmínku určitě Cache Catcher, Cached Page a spousta dalších, které najdete v obchodech s rozšířeními zcela zdarma.

Teď už víte, jak se dostat k datům i některým souborům, které v této chvíli nemusí být k sehnání. Sami vidíte, že se nejedná o nic složitého, a nevíte, kdy se vám to může ještě v životě hodit.

Zdroj: https://www.elegantthemes.com/blog/wordpress/how-to-see-old-versions-of-websites-and-why-youd-want-to