Baterie v notebooku ztrácí rychle kapacitu. Její stav lze zjistit jednoduchou cestou

V poslední době se mluví hlavně o bateriích elektromobilů, všechny ostatní najednou jako by zcela zmizely ze scény. I proto se vývojové kapacity mnoha firem zaměřily právě na baterie, které pohánějí automobily, a do budoucna by se měly objevit také v autobusech a velkých nákladních autech. Ale zatímco elektromobilů je zatím na ulicích jen hrstka, mobil nebo notebook má prakticky každý a někteří hned několik – jeden doma, jeden pracovní, a v případě notebooku třeba i jeden na chalupě. Jak jsou na tom dnes baterie v téhle pro většinu lidí důležité elektronice?

Baterie ztrácí kapacitu

Baterie spotřební elektroniky přitom trpí více než baterie v autech. Notebook totiž běžně odpojujeme a připojujeme ke zdroji podle toho, jak se nám to zrovna hodí, a na životnost baterie přitom příliš nehledíme. Během jednoho či dvou let od pořízení tak může kapacita baterie běžného kancelářského notebooku klesnout i na polovinu, u domácích zařízení pak záleží na tom, zda jde o herní notebook, který od sítě neodpojujete, nebo o počítač s jinou konfigurací a způsobem využívání.

Mohlo by vás zajímat:  Investice do ochrany displeje se vyplatí. Správnou aplikaci zvládne krok za krokem každý
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zjistit stav baterie

Většina lidí využívá operační systém Windows. Zjištění stavu baterie není nic těžkého, za půl minutky vám systém ukáže vše, co potřebujete vědět. Ve starších systémech je třeba zadat do PowerShellu, tedy příkazového terminálu, který naleznete v nabídce Start, tento příkaz: powercfg /batteryreport /output „C:\battery-report.html“. Máte-li novější systém Windows 11, příkaz zůstane stejný. Ale v nabídce Start tentokrát budete muset najít Windows Terminal (Admin).

Novou je dobré objednat včas

Podobně jako jiné počítačové komponenty i baterie postihly v nedávné minulosti výpadky výroby. Baterii je tak vhodné objednat s dostatečným předstihem, pokud vaše stávající dosluhuje. Nejenže při včasném objednání můžete vyčíhat nějakou výhodnou nabídku a ušetřit, ale ještě získáte jistotu, že provoz vašeho zařízení nebude omezen.

Zdroj: https://www.pcworld.com/article/394918/how-to-check-your-laptops-battery-health.html