Dítě v děloze vnímá světlo i okolní zvuky. Po porodu dokonce rozezná mateřský jazyk

Dítě v děloze vnímá světlo i okolní zvuky. Po porodu dokonce rozezná mateřský jazyk

Podle vědeckých studií se děti na svět připravují už v děloze. Už mnohokrát se vedly diskuse o tom, v jaký okamžik se lidský plod stává člověkem. Toto téma je velice rozebírané i kvůli interrupci. Na základě vědeckých poznatků se ukazuje, že lidský plod je vnímavější, než se předpokládalo.

Citlivost na světlo

Vědci Kalifornské univerzity v Berkeley publikovali v žurnálu Current Biology výsledky výzkumu ohledně citlivosti očí plodu uvnitř dělohy. Bylo zjištěno, že oči plodu jsou schopny vnímat okolí dělohy a vnímat citlivost světla již od 13. týdne od početí.

Mohlo by vás zajímat:  Mladík Michal: V hotovosti u sebe nosím jenom desetikorunu kvůli jedinému místu. Kde nejde platit kartou, tam nechodím

Výzkum byl zaměřen na část retinálních gangliových buněk, které jsou citlivé na světlo, a dokážou tak poslat signály o světle do mozku. Vědci se inspirovali sledováním plodů myší. Gangliové buňky napomáhají vývoji zraku. Plody jsou sice slepé, ale světlo cítí. Tato schopnost je udržována, dokud se nevyvine komplexnější mozek. Zda se jedná o první krůčky vnímání, není však jasné.

Zdroj obrázku: Freepik

Dítě naslouchá ještě před porodem

Rozeznávání světla a tmy není jediným, co plod vnímá během pokročilé fáze vývoje. Dítě naslouchá během vývoje také okolním zvukům. Může to sehrát určitou roli v tom, že děti začnou dříve mluvit nebo vnímat, co se po nich chce. Na základě studie zachytávají plody lingvistické útržky během posledních deseti týdnů těhotenství. Mozek a sluchové orgány začínají dozrávat od třicátého týdne těhotenství.

Mohlo by vás zajímat:  Dvě webové služby ověří, nakolik je váš internetový prohlížeč skutečně bezpečný

Starší studie naznačují, že děti mohou reagovat odlišně na jazyk rodičů a cizí jazyky už během prvního měsíce po porodu. Tato starší studie provedená Washingtonskou univerzitou byla první, která ukázala, že mohou děti získávat tuto schopnost již v prenatálním stádiu.

Počátek vnímání

Větší vnímavost světla nastává v průběhu druhéhotřetího trimestru. V České republice je povolena interrupce do dvanáctého týdne, tedy prvního trimestru. Pokud to tedy porovnáme s tím, co jsem se dozvěděli, lidský plod začíne vnímat od třináctého týdne těhotenství a mělo by tedy být vše v souladu.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3813619/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4460088/, https://www.euronews.com/next/2022/10/07/pollution-can-affect-unborn-babies-and-their-future-sperm-counts-new-research-suggests, https://www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191125100351.htm, https://news.mit.edu/2022/prenatal-sound-womb-auditory-system-0525, https://www.science.org/content/article/babies-learn-recognize-words-womb, https://news.berkeley.edu/2019/11/25/babies-in-the-womb-may-see-more-than-we-thought/