Zabezpečení chytrých telefonů většina lidí podceňuje. Věří mýtům, které se jim mohou vymstít

Zabezpečení chytrých telefonů většina lidí podceňuje. Věří mýtům, které se jim mohou vymstít

Dnes už téměř každý člověk má chytrý telefon. Jenomže mnoho uživatelů stále správně nerozumí zabezpečení mobilních zařízení. Tyto resty potom vedou k mýtům a mylným představám, které mohou narušit kybernetickou bezpečnost zařízení. Proto je lepší, když zjistíte, o jaké mýty se jedná. Jedním z mýtů je, že počítače jsou bezpečnější než chytré telefony.

Kolikrát jste se setkali s malwarem ve svém mobilním telefonu oproti počítači? Odpověď znáte ještě předtím, než si přečtete následující slova. Ve skutečnosti jsou totiž chytré telefony bezpečnější než notebooky či počítače, protože přišly na trh až po spuštění internetu. První verze Windows byla vydána v roce 1985, což je 10 let před prvním vydáním chytrého telefonu. Navíc aplikace jsou uloženy v sandboxu, který ztěžuje šíření malwaru v systému. Smartphony nelze najít prostřednictvím IP adres. Z tohoto důvodu jsou tedy mnohem bezpečnější než PC či notebooky.

Mohlo by vás zajímat:  Nízké teploty telefonu nesvědčí. Špatná manipulace ho může dokonce nenávratně poškodit

Ochranné aplikace jsou zbytečné

Kdo si myslí, že když je chytrý telefon bezpečnější než PC či notebook, nepotřebuje ho chránit, je na omylu. I když nemusíte mít nutně nainstalovaný antivirový program, je určitě vhodné mít stažené aplikace, které navýší kybernetickou bezpečnost. Aplikace Authenticator skvěle zabezpečí online účty a ochrání je před kyberzločinci. Co se týče soukromí, můžete využít služby soukromého webového prohlížeče a spolehlivé virtuální sítě – VPN.

Zdroj obrázku: Freepik

iPhone = imunita vůči malwaru

Porovnávání mezi iPhone a Android jen tak neustane. Jedno tvrzení je ale hloupost. iOS uživatelé například tvrdí, že iPhone je imunní vůči virům, není tomu ale tak. Je zde pouze menší pravděpodobnost, že se iPhone nakazí malwarem, než u zařízení Androidu. Riziko není pouze u jailbreaknutých iPhonů, ale může jít také o infekci škodlivými programy.

Mohlo by vás zajímat:  Nejenom smartphone. Život zpříjemní i další drobné technologie, které si hned oblíbíte

Google Play a App Store jsou bezpečné

Když si vybavíte tyto obchody, máte nejspíš automaticky zafixováno, že se jedná o bezpečná místa. Realita je bohužel jiná. Rizikové aplikace přibývají bohužel i do certifikovaných obchodů, včetně App Store, jenž má daleko přísnější zásady. Stažení infikovaných aplikací má za následek nejrůznější komplikace od otravných vyskakovacích oken, reklam až po krádež identity a neoprávněné bankovní transakce. Dokonce zde narazíte i na aplikace, jež mají problémy se soukromím uživatelů různými způsoby, shromažďují data a prodávají je dál.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/smartphone-security-myths-debunked/