Syntetická biologie slibuje velké pokroky v oblasti medicíny

Červen letošního roku byl speciální, jelikož se přední světoví podnikatelé sešli v Monaku na EY World Entrepreneur Of The YearTM, což je celosvětová soutěž pro podnikatele. Sešli se zde nejrůznější lídři, kde se diskutovalo o zásadních obchodních výzvách a aktuálních problémech současnosti, které výrazně ovlivní blízkou budoucnost. Andrew Hessel, spoluzakladatel a předseda Center of Excellence for Engineering Biology and Genome Project-write hovořil o budoucnosti lidstva. Přirovnává vložení kódu DNA do biologického systému, jako když se zasadí semínko do půdy. Pokud dokážete vytvořit DNA, můžete zrekonstruovat cokoli biologického.

Mohlo by vás zajímat:  Telegram nemá dokonalé zabezpečení, zaostává i v podpoře

Budoucnost v syntetické biologii

To, co bývalo dříve sci-fi a znali jsme maximálně z knížek, her nebo televizních obrazovek, tak se stává skutečností. „Dřívější manipulace s DNA bývala opravdu těžká“, tvrdí Hessel. Příprava zahrnovala speciální školení, speciální zařízení a byl to opravdu běh na dlouhou trať. Na výsledky práce se čekalo dlouhou dobu. Ve srovnání s minulostí jsou nyní k dispozici digitální nástroje, díky nimž je veškerá práce rychlejší a snadnější. Software se vylepšuje, i díky zlepšující se úrovni AI.

Mohlo by vás zajímat:  Díky Bold Glamour umožní TikTok vypadat dokonale. Tento filtr však vyvolává kontroverze
Zdroj obrázku: Freepik

Sekvenování DNA

Hessel se netají tím, že brzy očekává, aby každé nově narozené dítě mělo plně sekvenovanou DNA. Podle něj se to vyplatí nejen z hlediska identity a otcovství, ale i při praktických lékařských zásazích při narození, které vás sledují při životě.

Prodloužení života

Syntetická biologie vytvořila program, který po injekci do vašeho těla promění vaše tělo ve farmaceutickou rostlinu produkující proteiny. Tyto proteiny vás učiní imunními. Jedná se tak o největší posun za posledních 50 let v oblasti vakcín. Tento fakt z mění způsob, jakým se vyrábí léky. Díky tomu se budeme v budoucnu těšit z možné léčby rakoviny, měnit stárnutí a zlepšovat tak celkově naše zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Kupovat jídlo v obchodě je přežitek. Aplikace nabídnou dovoz až domů, nechybí ani zajímavé recepty

Podle něj bude v blízké budoucnosti veškerý život sekvenován, abychom mohli vypěstovat to, co potřebujeme, civilizace prosperovala a jako lidstvo bylo celkově zdravé. Připouští zároveň, že se mohou dostavit různé komplikace při cestě k této vizi.

Zdroj: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fbioe.2019.00175