Plynové topení je efektivní a spolehlivé, přináší však i rizika. Ohrozit může i na životě

Plynové topení je efektivní a spolehlivé, přináší však i rizika. Ohrozit může i na životě

Plynové topení je jednou z hlavních možností, které máme pro vytápění domu nebo bytu. Je samozřejmě stejně účinné jako elektrické topení, ale jeho vlastnictví má rozhodně svá pro a proti. Topení na zemní plyn je stále v Čechách hodně rozšířené a mnoho lidí ho i dnes volí místo elektrických přímotopů, protože se obávají vysoké ceny elektřiny.

Výhody

V první řadě si užijete teplo mnohem rychleji. Plynové systémy produkují teplo mnohem rychleji než elektrické topení. Navíc si užijete teplo i ve velmi chladném ovzduší, protože to plyn nijak nebude ovlivňovat. Díky tomu je plynový kotel mnohem efektivnější. Na vytopení místnosti potřebujete méně energie, což nakonec může snížit i výši konečného účtu za energie.

Mohlo by vás zajímat:  Ti, kteří vyměnili kotel k 1. září, toho teď litují. Termín neplatí, peníze vyhodili zbytečně

Zemní plyn má malý dopad na životní prostředí, když hoří. Navíc vás spolehlivě udrží v teple, i když bude velmi tuhá zima. Elektřina se oproti tomu vyrábí z fosilních paliv, která mají velmi negativní vliv na životní prostředí. Plynový systém je také všestranný. Můžete ho propojit s klimatizací a používat ho po celý rok.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody

Pořizovací náklady na plynové kotle jsou rozhodně vyšší než v případě elektrických přímotopů. Rozdíly ale můžete časem srovnat díky tomu, že budete mít nižší náklady na vytápění svého domova. Dalším rizikem jsou emise. Při provozu se uvolňuje oxid uhličitý, který může být při špatné instalaci nebo při poškození velmi nebezpečný pro vaše zdraví a život.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoké ceny energií jsou tématem číslo jedna. Přinášíme tipy, jak ušetřit na vytápění

Na plynové topení musíte mít rozvody. Na ty budete potřebovat více prostoru, protože je potrubí často objemné a musíte také někam uložit příslušenství, které není zrovna malé. Nevýhodou je také kratší životnost. Plynové topení budete muset vyměnit za 10 až 15 let, zatímco elektrické topení vám vydrží 20 až 30 let. Musíte si proto sami spočítat, jestli se vám to vyplatí. Při rozhodování totiž musíte zohlednit všechny aspekty, včetně složitosti ovládání a dalších kritérií.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/gas-heating-health-and-safety-issues