Dezinformace jsou nedílnou součástí našich životů a rozhodně není lehké se občas zorientovat. Zkreslené nebo vymyšlené informace, obrázky nebo videa se na nás řítí ze všech stran. Tyto falešné zprávy se týkají politiky, reklam, dění ve světě a člověk pak pomalu neví, na které straně je vlastně pravda.
Častým problémem navíc je, že i když se člověk v těchto dezinformacích vyzná, jeho známí v tom mohou plavat. Sdílejí tyto nesmysly a přesvědčují okolí, že jsou pravdivé. Nemusí to být ale vůbec zlý úmysl, prostě tomu uvěří. Můžete jim ale celkem snadno dokázat, že tyto informace nejsou pravdivé. Slouží k tomu hned několik služeb, které jasně vyvracejí mylné informace. A na ty se dnes podíváme.
Největší český web pro boj s dezinformacemi
Mezi nejdůležitějšího pomocníka při boji proti dezinformacím patří na české scéně určitě webová stránka www.manipulatori.cz. Tento web se stará o kontrolu faktů a redaktoři, kteří zde působí, se snaží vyvracet, co nejvíce hoaxů a dezinformací je v jejich silách. Na této stránce najdete mimo jiné další upozornění na různé věci. Například podvodné e-shopy nebo falešné soutěže. Pokud tedy chcete být v obraze, doporučujeme občas na tyto stránky kouknout.
Další české weby
Samozřejmě jeden jediný web v boji proti takové přesile dezinformací by byl silně v nevýhodě, a proto jich v Česku máme daleko více. Například politickými výroky se zabývá stránka www.demagog.cz, hledáním nebezpečných řetězových zpráv zase www.hoax.cz. Pandemie covidu přinesla tolik falešných informací, že jen pro tuto problematiku vznikla stránka www.covid.gov.cz/situace/hoaxy, a určitě je potřeba zmínit ještě dva weby, a to www.hatefree.cz a hlidacipes.org.
Dnešní doba je opravdu složitá a člověk sám neví, čemu se dá ještě věřit. Proto pokud hledáte opravdu ověřené informace, pak se podívejte po těchto stránkách, kde najdete pouze fakta!
Zdroj: https://en.ejo.ch/ethics-quality/how-the-czech-republic-is-fighting-fake-news-disinformation-and-hate