Letní dovolené se blíží mílovými kroky. Letecké společnosti se oklepávají po koronavirových restrikcích a nejen pražské letiště hlásí obnovu řady přímých spojení a růst počtu cestujících, který by se měl přiblížit rekordním rokům 2018 a 2019. Možná se i vy letos vydáte na dovolenou letadlem. A tak je dobré si připomenout, jaká jsou pravidla pro cestování s běžnou elektronikou, jako jsou mobilní telefony, čtečky knih a notebooky.
Aerolinky většinou straší
Když kupujete letenky, vyskočí na vás celá řada varování a upozornění. O zakázaných zavazadlech, minimálním čase potřebném k odbavení, restrikcích a doporučeních pro cestování s dětmi, hendikepovanými osobami nebo psími mazlíčky a ještě mnohá další. Takhle na papíře působí aerolinky přísně a nekompromisně, ale palubní personál se vám obvykle pokusí vyjít vstříc. Na druhou stranu je dobré na takovou benevolenci nespoléhat a na odlet se řádně připravit.
Různá pravidla
Bezpečnostní pravidla se drobně liší podle aerolinek a hodně v závislosti na tom, odkud a kam cestujete. Kontrolu odbaveného zavazadla totiž provádí personál letiště, nikoli konkrétní aerolinka. V rámci Evropské unie nicméně platí, že v odbaveném zavazadle nesmí být vůbec žádná elektronika, respektive žádné zařízení s baterií. A nesmíte v nich přepravovat ani samotné baterie bez zařízení. Pravidla mimo EU je dobré si zjistit přímo na stránkách letiště, ze kterého poletíte.
Elektronika na palubě
Jak už vyplývá z předchozího odstavce, veškerá elektrická zařízení si s sebou musíte přibalit do palubního zavazadla. Na to je dobré myslet především v případě, že cestujete s nízkonákladovými aerolinkami, u kterých se příruční zavazadlo platí zvlášť. Elektronika pak musí být úplně vypnutá při startu a během přistávání. V průběhu letu smí být laptopy, mobily a tablety nebo čtečky zapnuté, ale jen v režimu letadlo.
Zdroj: https://www.comparethemarket.com/travel-insurance/content/electricals-in-hand-luggage/