Čtení nezaostává ani v digitálním světě. Technologie nabízí nové možnosti, tištěná kniha ale není mrtvá

Jak rozšířit vědomosti a nabrat větší rozsah informací a znalostí? Na to je jednoduchá odpověď, stačí číst knihy. Doba se posunula a časy, kdy jsme ke čtení využívali klasické knihy, je pryč. Nyní, i když je tato volba stále dostupná a nadále bude, vedle tištěných knížek můžeme využívat služeb digitálních knih nebo audioknih. Jak si ale stojí v porovnání s klasickými knížkami?

Nákup nebo pronájem knih

Není lepšího pocitu, než když zajdete do knihkupectví, prohlížíte si jednotlivé tituly, dokud vás nezaujme ten pravý, který si vyberete a zakoupíte. Poté přijdete domů a otevřete první stránky a nasáváte novotu včetně začátku samotné knihy, ať už se jedná o dobrodružnou, krimi, seberozvojovou, nebo jakýkoliv jiný žánr. Kupování knížek je ale na druhou stranu drahým koníčkem, obzvláště pokud patříte k těm, co mají rádi pevnou vazbu. Fyzické knihy navíc také zabírají spoustu místa v knihovnách a poličkách.

Mohlo by vás zajímat:  Design chytrých telefonů vypadá bezchybně, v praktičnosti ale zaostává

Skvělým nápadem tak může být návštěva knihovny, kde si můžete vybrat z různých titulů, knížku si zapůjčit a ušetřit tak finance za pořizování nových knížek. Pravidelnou návštěvou knihovny podporujete její chod a můžete narazit na zajímavé lidi.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyzkoušejte digitální knihy

Cestujete často? Digitální knihy mohou vyplnit váš čas a poskytnout vám skvělou možnost, jak se zabavit nebo vzdělávat na dlouhých cestách. Digitální knihy si můžete také zakoupit nebo pronajmout za menší cenu než při pořízení či půjčení tištěných knížek, které jsou k tomu na cesty nepraktické.

A jak je na tom poslech audioknihy? I tato varianta není špatná, můžete alespoň vykonávat nějakou činnost nebo pracovat a lépe se soustředit. Bohužel ne každému tento styl sedí a člověk nemusí zachytit tolik informací a spojitostí jako při čtení knihy, ať už fyzické, nebo digitální.

Audiokniha, taky kniha – ano, nebo ne?

Toto už je individuální otázka pro každého z vás. Nicméně z osobního hlediska bychom takové tvrzení nepotvrdili. Je rozdíl, zda čteme fyzickou knihu, digitální verzi, anebo posloucháme audioknihu. Rozdíl spočívá v tom, že při čtení fyzické knihy se lze více soustředit než u digitální, kde se spíše necháme vyrušit okolním ruchem. Co se týče audioknihy, nemusíme si zapamatovat tolik obsahu oproti tomu, když čteme. Každopádně nelze tvrdit, že využití digitálních možností je špatné, své využití určitě najdou v situacích, kdy není možné použít klasickou knihu nebo se vám nechce zbytečně tahat s sebou těžké bichle.

Zdroj: https://www.cbsnews.com/news/kindle-nook-e-reader-books-the-best-way-to-read/