Bitcoin vs. dogecoin: neztraťte se ve světě kryptoměn a vyberte tu nejlepší pro vás

Obě kryptoměny patří k nejpopulárnějším. Obě mají obrovskou tržní kapitalizaci a objem obchodování, ale jak se vzájemně od sebe liší?

Bitcoin (BTC)

Pokud se zajímáte o kryptoměny, bitcoin musíte znát. Jedná se o první a nejoblíbenější kryptoměnu na světě, kterou vytvořil anonymní Satoshi Nakamoto v roce 2008. V té době byl bitcoin bezcenný, postupem času se ale prosadil a stal se velmi cenným aktivem. Jeho cena neustále kolísá, kdysi dosáhl stropu až 70 000 dolarů. I přes svou kolísavou hodnotu stále patří ke špičce žebříčku kryptoměn.

Bitcoin funguje na blockchainu, což je řetězec zašifrovaných dat. Každá bitcoinová transakce je zaznamenána chronologicky a trvale na blockchainu pomocí mechanismu proof of work. Těžaři jsou placení, aby udrželi tuto síť zabezpečenou. Aktuální odměna za těžení bitcoinů je 6,25 BTC, což činí v době psaní tohoto článku něco přes 100 000 dolarů. Bitcoiny mají dlouhotrvající dobu transakcí, což může způsobovat frustraci. Bitcoin má horní hranici 21 milionů BTC. Má zabránit inflaci a udržet hodnotu.

Mohlo by vás zajímat:  Čtečky vs. knihy: srovnání hlavních výhod a nevýhod
Zdroj obrázku: Freepik

Dogecoin (DOGE)

Původně Dogecoin začal jako vtip. V roce 2014 byl poprvé uveden do světa kryptoměn dvojicí Jackson Palmer a Billy Markus. Své jméno dostal kvůli virálnímu meme „doge“. Samotné logo mince obsahuje nechvalně známý doge. Docela paradox, že zábavná kryptoměna byla založena na vtipném meme a její směr se ubírá jinak, než původně tvůrci zamýšleli. Stejně jako Bitcoin i Dogecoin využívá mechanismus konsenzu pro důkaz o práci, aby těžaři ověřovali transakce, dávali nové coiny do oběhu a zabezpečovali síť.

Mohlo by vás zajímat:  Správná výslovnost formátu GIF stále budí kontroverze

Oproti Bitcoinu zde není žádný strop, takže má dogecoin nekonečnou zásobu. V současnosti čítáme okolo 130 miliard dogecoinů. Oproti Bitcoinu je o něco méně bezpečnější.

Srovnání

Záleží, co plánujete dělat s oběma kryptoměnami. Bitcoin nabízí vyšší odměny za vytěžení, ale má vyšší obtížnost. Kromě toho vyžadují obě kryptoměny ASIC pro těžbu, což je spojováno s velmi vysokými počátečními náklady. Obě kryptoměny mohou kdykoli utrpět ztrátu hodnoty. Bitcoin má omezenou zásobu, což může pomoci s vlivem inflace.

Mohlo by vás zajímat:  Na starém mobilním telefonu jde vydělat balík. Tohle jsou ty nejdražší historické modely

Vybrání kryptoměny už je čistě na vás. Není mezi nimi znatelný rozdíl, ale závisí na vašich prioritách, jakými jsou různé faktory (bezpečnost, reputace a hodnota).

Zdroj: https://www.geeksforgeeks.org/bitcoin-vs-dogecoin-7-differences-between-bitcoin-and-dogecoin/