Bitcoin vs. dogecoin: neztraťte se ve světě kryptoměn a vyberte tu nejlepší pro vás

Obě kryptoměny patří k nejpopulárnějším. Obě mají obrovskou tržní kapitalizaci a objem obchodování, ale jak se vzájemně od sebe liší?

Bitcoin (BTC)

Pokud se zajímáte o kryptoměny, bitcoin musíte znát. Jedná se o první a nejoblíbenější kryptoměnu na světě, kterou vytvořil anonymní Satoshi Nakamoto v roce 2008. V té době byl bitcoin bezcenný, postupem času se ale prosadil a stal se velmi cenným aktivem. Jeho cena neustále kolísá, kdysi dosáhl stropu až 70 000 dolarů. I přes svou kolísavou hodnotu stále patří ke špičce žebříčku kryptoměn.

Bitcoin funguje na blockchainu, což je řetězec zašifrovaných dat. Každá bitcoinová transakce je zaznamenána chronologicky a trvale na blockchainu pomocí mechanismu proof of work. Těžaři jsou placení, aby udrželi tuto síť zabezpečenou. Aktuální odměna za těžení bitcoinů je 6,25 BTC, což činí v době psaní tohoto článku něco přes 100 000 dolarů. Bitcoiny mají dlouhotrvající dobu transakcí, což může způsobovat frustraci. Bitcoin má horní hranici 21 milionů BTC. Má zabránit inflaci a udržet hodnotu.

Mohlo by vás zajímat:  Inteligentní kamera si během fotbalového zápasu spletla balón s plešatou hlavou
Zdroj obrázku: Freepik

Dogecoin (DOGE)

Původně Dogecoin začal jako vtip. V roce 2014 byl poprvé uveden do světa kryptoměn dvojicí Jackson Palmer a Billy Markus. Své jméno dostal kvůli virálnímu meme „doge“. Samotné logo mince obsahuje nechvalně známý doge. Docela paradox, že zábavná kryptoměna byla založena na vtipném meme a její směr se ubírá jinak, než původně tvůrci zamýšleli. Stejně jako Bitcoin i Dogecoin využívá mechanismus konsenzu pro důkaz o práci, aby těžaři ověřovali transakce, dávali nové coiny do oběhu a zabezpečovali síť.

Oproti Bitcoinu zde není žádný strop, takže má dogecoin nekonečnou zásobu. V současnosti čítáme okolo 130 miliard dogecoinů. Oproti Bitcoinu je o něco méně bezpečnější.

Srovnání

Záleží, co plánujete dělat s oběma kryptoměnami. Bitcoin nabízí vyšší odměny za vytěžení, ale má vyšší obtížnost. Kromě toho vyžadují obě kryptoměny ASIC pro těžbu, což je spojováno s velmi vysokými počátečními náklady. Obě kryptoměny mohou kdykoli utrpět ztrátu hodnoty. Bitcoin má omezenou zásobu, což může pomoci s vlivem inflace.

Mohlo by vás zajímat:  Zapomenuté heslo k Android telefonu vás už nezastaví. Přihlásit se do zařízení jde i jinak

Vybrání kryptoměny už je čistě na vás. Není mezi nimi znatelný rozdíl, ale závisí na vašich prioritách, jakými jsou různé faktory (bezpečnost, reputace a hodnota).

Zdroj: https://www.geeksforgeeks.org/bitcoin-vs-dogecoin-7-differences-between-bitcoin-and-dogecoin/