Cestování je stále rychlejší a dostupnější. Ne všechny cesty ale končí šťastně, statistika je neúprosná

Cestování je stále rychlejší a dostupnější. Ne všechny cesty ale končí šťastně, statistika je neúprosná

Žijeme v době, kdy je pro nás běžné cestování napříč městy, kraji, zemí či jednotlivými státy. Což ještě před sto lety a dříve bylo nepředstavitelné. Doba cestování se krátí, i díky kvalitnějším vozům/strojům, a vysoký výskyt cestovních společností umožňuje dopravní spojení co chvíli. Ať už cestujete pracovně, nebo z osobních důvodů, možná vás bude zajímat, jaké prostředky jsou nejbezpečnější a nejnebezpečnější.

Nejbezpečnější způsoby

Mezi nejbezpečnější způsoby, co se týče statistiky úmrtí na absolvovaný kilometr, patří létání letadlem. Především komerčními letadly, většina leteckých neštěstí se stává soukromým letadlům. Podle nedávného výzkumu připadá na miliardu kilometrů 0,006 úmrtí.

Mohlo by vás zajímat:  USB-C má nesporné výhody, nese s sebou ovšem i některá negativa

Dalším bezpečným způsobem je cestování autobusem. Zkušení řidiči a vylepšené výrobní technologie dělají cestování autobusem velice bezpečnou variantou. Studie tvrdí, že jízda autobusem je 50× bezpečnější než samotná jízda osobním automobilem.

Zdroj obrázku: Freepik

Další bezpečné, až neutrální způsoby

Cestování vlakem bývá rovněž bezpečným způsobem, a proto se řadí hned na třetí místo za výše dva zmíněné způsoby. Cestování vlakem bývá oblíbené především pro svůj komfort a rychlost. Nehody nejsou časté,  a když už se stane, je to natolik ojedinělé, že je z nich hlavní zpráva v novinových a internetových titulcích.

Mohlo by vás zajímat:  YouTube: Od skromného původu až po popularitu

Na čtvrtém místě jsou lodě. Mnoho lidí tento způsob dopravy miluje. Podle nedávných studií většina tragických nehod a úmrtí je způsobena na rekreačních lodích, nikoliv na trajektech nebo výletních lodích.

Nejnebezpečnější způsoby

Na téměř chvostu bezpečnosti se nachází automobily. I když je tento způsob cestování nejoblíbenější, lidský faktor a stále narůstající počet účastníků dopravy mají za následek časté nehody. Každý rok se stane až šest milion nehod a z toho každá 114. si vyžádá lidský život.

Mohlo by vás zajímat:  Telefony v AliExpressu lákají na nízké ceny. Ten, který nakonec koupíme, může nepříjemně překvapit

Na úplném konci se nachází populární jízda na motocyklu. Statistika hovoří jasně, přes 200 úmrtí na každý milion ujetých kilometrů. Tak co, změnili jste názor na cestování, nebo zůstanete věrní svému způsobu?

Zdroj: https://www.bus.com/blog/safest-mode-of-transportation/, https://flightsafety.org/ntsb-data-show-significant-drop-in-accident-rates/, https://www.bus.com/blog/safest-mode-of-transportation/, https://www.bus.com/blog/safest-mode-of-transportation/